Mahfazalar ve Kabinler

Endüstriyel yapılarda gürültü yalıtımı için kullanılması ulusal şartnamelerde de gerekli görülen ürünlere mahfaza ve kabinleri de ekleyebiliriz. Mahfaza ve kabinler fabrika gibi endüstri tesislerinde makine gürültüsünün azaltılmasını, insan sağlığı için gerekli seviyeye indirilmesini sağlamaktadır.

Mahfazaların boyutları gürültü kaynağının dalga boyu büyüklüğü ile bağlantılı olarak üretilmelidir. Düşük frekansların yalıtılabilmesi için mahfazaların boyutları büyük tutulmalıdır.

Mahfazalar zemine değişik metodlarla doğrudan monte edildiği gibi, gürültü kaynağının şasesine de, bağlantıları yalıtıma uygun malzemeler kullanılarak monte edilebilmektedir. Buna kamyon motorunun üzerine monte edilen şöför kabinini örnek olarak verebiliriz.

Genellikle panellerde kullanılan taş ve cam yünleri, metal kaplama malzemeleri kalınlık ve yoğunluk değerleri de göz önünde tutulmalıdır.

Kabinlerde de aynı şekilde zemin bağlantılarının malzemeleri ve şekilleri, kapı ve pencere bağlantı ve malzemeleri, panellerin malzeme ve bağlantılarının gürültü yalıtımına uygun şekilde yapılması, gürültü seviyesini istenen değerlere getirebilmek için dikkat edilmesi gereken çalışmalardır.

Makalenin Tamamı

2019-140

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın