Mahal Çevresel Parametrelerinin İzlenmesi

İklim değişikliği, yapıların fiziksel çevre olan dinamik ilişkisi ve kullanıcı beklentileri dikkate alındığında yapının değişen koşullara uyum sağlama kabiliyeti tasarım ve işletme açısından dikkate alınması gereken bir unsur olarak ön plana çıkar.

Uyum sağlama yeteneği yüksek bir yapının temel özelliği yapının kullanım ömrü boyunca olan dramatik çevresel değişikliklere cevap verebilme kabiliyetidir. Böyle bir operasyonel esnekliğin sağlanabilmesi hem çevresel hem de mevsimsel değişikliklerin sürekli olarak izlenmesi ve toplanan verinin sürekli devreye alma teknikleri kullanılarak yapının tüm sistemlerinin optimize edilebilmesi ile mümkün olabilir.

Nesnelerin interneti temelli kablosuz sensör ağları teknolojisi sürekli olarak ölçüm ve kontrol verisi sağlayarak böyle dinamik bir sistem altyapısı kurmamıza olanak verir. Bu çalışmada nesnelerin interneti teknolojisi temel alarak geliştirilen kablosuz sensör sisteminin ticari binalarda kullanılabilirliği bir hastane ilaç hazırlama odası uygulaması üzerinden tasarımdan devreye alma aşamasına kadar ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.

Makalenin Tamamı

2019-015

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın