LEED Platinum Sertifikalı Afyon Çimento İdari Binası’nda FORM imzası

Yeşil Bina stratejisi doğrultusunda ilerici bir bakış açısıyla tasarlanan ve geçtiğimiz günlerde LEED Platinum sertifikası alan Afyon Çimento’nun yeni idari binasının iklimlendirme ihtiyacı, yüksek verimli aksiyel fanlı kapalı tip DECSA Soğutma Kulesi ve CLIMATEMASTER Su Kaynaklı Isı Pompaları ile sağlanıyor.

Türk sanayisinin önde gelen kuruluşları arasında yer alan Çimsa’nın iştirakları arasında yer alan Afyon Çimento’nun yeni idari binası Yeşil Bina olarak tasarlandı. Binanın ısıtma soğutma sistemleri için toplam soğutma kapasitesi 700kW olan bir adet DECSA marka aksiyel fanlı kapalı tip Soğutma Kulesi ile toplam soğutma kapasitesi 65 kW olan 6 adat CLIMATEMASTER Su Kaynaklı Isı pompası kullanılıyor.

LEED Afyon Çimento

CLIMATE MASTER su kaynaklı ısı pompası, yenilikçi teknoloji ve akıllı tasarımı sayesinde yüksek verimli iklimlendirme kontrolü sağlar. Climate Master, ilk yatırım maliyetinin düşük ve verimliliğinin yüksek olması sebebiyle de özellikle tercih edilmekte. Climate Master, kule-kazan destekli ve jeotermal uygulamalar alanında dünyanın bir numaralı ısı pompası üreticisi olarak dikkat çekiyor. Firma, Oklahoma City-USA’da faaliyet gösteriyor. Climate Master, ayrıca AHRI’nin performans belgelendirme programında yıllardır % 100 başarıya sahiptir. Climate Master Su Kaynaklı Isı Pompaları, hem soğutma hem ısıtma ihtiyacını bağımsız olarak aynı anda sağlar. Çevre dostu soğutucu akışkan kullanımı nedeniyle verimliliği yüksek ve çevreyi koruyan sistemlerdir.

Isı pompalarının tercih sebeplerinden bir diğeri de bina içinde yer alan her ofisin birbirinden bağımsız olarak 2 borulu sistem ile aynı anda ısıtma ve soğutma yapabilmesidir. Bu da sistemde çeşitlilik ve mimari tasarımda ergonomik çözüm sağlıyor.

Aksiyal fanlı DECSA kapalı devre soğutma kuleleri yüksek enerji tasarrufu sağlar. Tüm kulelerde Axilent özel fan kullanılarak, sessiz çalışma sağlanıyor. Kapalı kulelerde işletme anında yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen kuru soğutma (free-cooling) teknolojisi sayesinde yüksek verim sağlanması planlanıyor. DECSA kuleler, nakliye maliyetlerini en aza indiren uygun dizayn ve minimum oturma alanı ile daha az yer gereksinimine ihtiyaç duyar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın