Konutların Farklı Özellikteki Pencerelere Bağlı Enerji Gereksinimi

Çalışmada, TS 825 ‘e göre 2. Bölgede bulunan Balıkesir ilindeki tek katlı üstü çatılı bir konut için; farklı cam ile doğrama özelliğindeki pencerelere bağlı ısıtma ve soğutma enerji gereksinimi hesaplanmıştır.

Bunun için ilk olarak, 2. Bölgede 21 yıllık iklim verileri için günlük maksimum, minimum ve temel sıcaklık verilerine bağlı ısıtma ve soğutma derece-gün değerleri hesaplanmıştır.

İkinci olarak, örnek bina için ısıtma ve soğutma yükleri göz önüne alınarak ısıtma+soğutma için dış duvar, çatı ve döşeme için farklı yalıtım malzemelerine göre optimum yalıtım kalınlıkları tespit edilmiştir.

Üçüncü olarak, tek cam, kaplamalı cam, low-e’li ve konfor camları ile farklı doğramalı çok sayıdaki pencere türüne bağlı olarak örnek bina için ısıtma ve soğutma enerji gereksinimi ile yakıt tüketimi miktarları bulunmuştur.

Ek olarak, pencerelerde panjur, perde, jaluzi kullanılmasıyla ısıtma ve soğutma enerji ihtiyacı ile yakıt tüketimi değişimi incelenmiştir.Son olarak, ısıtma ve soğutma döneminde en düşük ısı geçirgenlik katsayılı pencere ile en yüksek ısı geçirgenlik katsayılı pencere için yıllık enerji ve yakıt tasarrufu farkı hesaplanmıştır.

Yakıt olarak ısıtma döneminde doğal gaz, soğutma döneminde elektrik kullanıldığı düşünülmüştür. Hesaplamalar derece-gün metodu göre yapılmıştır.

Makalenin Tamamı

2015-99

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın