Kirlilik Direncinin Bireysel Isıtma Sistemlerine Etkisi

Isıtma sistemlerinde kullanılan donanımın yaklaşık % 95’i, dolaşım suyunun içerisinde çözünmüş gazların bulunmasından ve sertliğinden dolayı kireçlenme ve oksitlenmeye maruz kalmaktadır. Bu kışır ve korozyon tabakası öncelikle ısı transferini olumsuz yönde etkilemekte sistemin termal verimini ciddi ölçüde azaltmaktadır.

Verimi azalan sistemlerde işletme ve operasyon maliyetleri artarken emisyon değerleri de artmaktadır. Kışır ve kireç tabakasına bağlı olarak ısıtma sistem elemanlarında termal gerilimlerin artması ve konstrüksiyonun kısa zamanda zarar görmesi kaçınılmazdır.

Ülkemizde su sertliklerinin de yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda sistemin ekonomik ömrü kısalmaktadır. Korozyon ve kireçlenmeye karşı alınacak önlemler ise oldukça maliyetli ve zaman alıcı işlemlerdir.Kirlilik direncinin oluşması pek çok faktöre bağlıdır, akışkan sıcaklığı, yüzey sıcaklığı, akış hızı, akışkanın sertliği ve kimyasal yapısı.

Bireysel ısıtma sistemlerinde çok önemli bir sorun olan kirlilik direncinin etkileri incelenerek ısı transferinin gerçekleştiği yüzeylerdeki istenmeyen birikimlerden arındırmak için en uygun ve ekonomik yöntemin belirlenmesi amacı ile deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Yapılan deneylerin sonucunda, kirlilik direncinin bireysel ısıtma sistemlerinin verimini azaltarak yakıt giderlerini arttırdığı görülmüştür.

Makalenin Tamamı

2019-161

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın