Kaset Tipi Klimalarda Termostat Yerleşiminin Ortama Etkisi

Klima ile konfor ortamı oluşturulan mahallerde minimum seviyede sıcaklık farklılıkları oluşması sağlanmalıdır. Kullanıcının klima kumandası üzerinden set etmiş olduğu sıcaklık değerinin hacmin tamamında aynı derecenin oluşması istenmektedir.

Bunun yapılabilmesi için klima kumandasının koyulacağı yer büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, soğutma uygulamalarında yaygın olarak kullanılan kaset tipi iç ünitenin kullanılması durumunda termostatın yerleşim yerinin oda içerisindeki hız, sıcaklık ve oda içerisindeki solunabilir partikül (10 µm) miktarına olan etkisi sayısal olarak incelenmiştir.

Termostat konumunun etkisini incelemek amacıyla yedi farklı noktaya yerleştirildiği kabul edilen cihaz kontrol kumandası, bulunduğu pozisyonun sıcaklık değerine bağlı olarak iç ünitenin üfleme sıcaklığı ve üfleme hızı ayarlanmaktadır.

2 boyutlu yapılan bu çalışmada PPD değerleri hesaplanmış ve konforsuzluk bölgeleri belirlenmiştir. Bununla birlikte, oda içerisindeki partiküllerin Eulerian-Langrangian modeli kullanılarak takibi yapılmış ve termostat yerleşimin partikül dağılımına olan etkisi araştırılmıştır.

Sonuçlar, termostat yerleşiminin yalnızca konfor üzerine veya oda içerisindeki sıcaklık dağılımlarını etkilemediği aynı zamanda enerji tüketimini de önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir.

Makalenin Tamamı

2019-106

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın