Kapalı Türbülanslı Çevrintili Akışların Modellemesi

Bu orijinal araştırmada, dairesel kesitli ani genişlemeli borularda sürekli, sıkıştırılamayan ve eksenel simetrik kapalı türbülanslı çevrintili akışların modellemesi ve sayısal araştırılması için üç farklı Reynolds sayılarında kapsamlı hesaplamalar yapılmıştır.

Hibrit yöntemiyle sonlu hacim metodunu kullanarak, SIMPLE (Semi-Implicit Method for Pressure Linked Equations) algoritmasına dayanan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.

Standart k- türbülans modeli modellemesiyle beraber, süreklilik ve momentum korunum denklemlerinin sayısal çözümleri, iteratif bir sayısal çözüm tekniğini kullanarak sağlanmıştır.Katı cidarlar yakınında cidar fonksiyonları kullanılmıştır.

Dairesel kesitli ani genişlemeli borularda çeşitli eksenel kesitlerde, eksenel hız, türbülans kinetik enerji, türbülans kinetik enerji kaybolma miktarı, efektif viskozite radyal profilleri, simetri ekseni boyunca eksenel hızın değişimi, geri akışın geometrik yeri, üst cidar boyunca cidar statik-basınç katsayısının değişimi, üst cidar kayma gerilmesinin dağılımı ile üst cidar sürtünme katsayısının değişimi için sayısal hesaplamalar sunulmuş ve çeşitli deneysel ölçümlerle karşılaştırılarak incelenmiştir. Sayısal hesaplamaların sonuçları çeşitli deneysel ölçümlerle genel olarak iyi uyum göstermektedir.

Makalenin Tamamı

2019-103

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın