Kapalı Çevrim Dolgu Eklentili Soğutma Kulesi Tasarımı

Bilindiği gibi kapalı devre soğutma kuleleri, açık soğutma kulelerine benzer bir şekilde çalışır, ancak atılacak ısı yükü, süreç akışkanından (soğutulan sıvı) bir ısı değiştirici serpantin vasıtasıyla önce suya sonra sudan ortam havasına aktarılır. Bu sistemde buharlaşmalı (evaporatif) devrede dolgu üzerinden geçerek soğuyan su daha sonra çıplak ısı değiştirici serpantin üzerine dökülerek süreçten atılan ısıyı üzerine almaktadır.

Dolayısıyla havaya atılan ısı ile süreç akışkanından alınan ısı arasında termodinamik denge kurulmalıdır. Bir kulenin verimliliği, orijinal tasarım koşullarına ve kule tipine (buharlaşmalı, içten çekişli) dayanmaktadır. Yetersiz ya da fazla boyutlandırma, düzgün çalışmayan kontroller, operasyon için hatalı stratejiler ve ısı değiştiricilerin kirlenmesine neden olabilecek temel bakım eksikliği nedeniyle verimsizlikler oluşabilir. Enerji verimliliğini artırmak amacıyla değişken hızlı, iki veya üç hızlı fanlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

İhtiyaç duyulan soğutma kapasitesi arttığında veya azaldığında, fanlar yaklaşım ve sıcaklık farklarını korumak için sıralı çalıştırılabilir. Bu çalışmada bu alınan ve atılan ısı dengeleri termal prensipler ışığında ele alınmış olup tasarımla ilgili bir örnek sunulmuştur. Ayrıca, kule için uygun tasarım koşullarının nasıl belirleneceği, zamansal performansının yanı sıra büyük kule üreticilerinin tasarım, performans ve bakım konusundaki önerileri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Makalenin Tamamı

2019-035

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın