Kapalı Çevrim Bir Soğutma Kulesinin Teorik ve Deneysel İncelenmesi

Bu çalışmada, kapalı çevrim bir su soğutma kulesi, sayısal ve deneysel olarak incelenmiş olup, sayısal çalışmalarda Engineering Equation Solver (EES) yazılımı kullanılarak soğutma kulesi termodinamik modellemesi yapılmıştır. Deneysel çalışmalar, modüler olarak imal edilmiş bir soğutma kulesi üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Deneysel çalışmalarda, ısı değiştiricinin bağlantı şekli, sprey suyu debisi ve yaş termometre sıcaklığının etkisi ele alınarak farklı çalışma şartlarında testler gerçekleştirilmiştir. Prototip test kulesinde, ısı değiştirici iki parça halinde üretilmiş olup ısı değiştiricilerin çapraz bağlanması durumunda çok yollu bir sistemin ısı transferi katsayısına ve soğutma kapasitesine etkisi incelenmiştir. Ayrıca sprey suyu debisindeki değişime bağlı olarak COP değeri ve ısı transferi katsayısı incelenmiştir. Cihaz testleri, atmosfere açık ortamda, farklı yaş termometre sıcaklıklarında gerçekleştirilmiştir.

Deneysel çalışmalar sonucunda sprey suyu debisindeki artışın ve çok yollu ısı değiştirici uygulamasının, ısı transfer katsayısı değerinde artış sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Yaş termometre sıcaklığının yüksek değerlerinde çalışılan koşullarda ise kule kapasitesinin olumsuz yönde etkilendiği gözlemlenmiştir.

Makalenin Tamamı

2019-036

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın