Kablo ve Boru Geçiş Sistemi İle Tesisat Yalıtımı

Bu çalışma yapılarda Kablo/Boru Geçiş Sistemlerinin doğru kullanımı için, uygulamalara ve mühendislik tasarım yaklaşımına giriş niteliğindedir. Kablo/Boru Geçiş Sistemlerinde, uluslararası standartlar ve ortak güvenlik talepleri; buhar geçirmez bariyerler, farklı patlama derecelerine dayanıklı yapılar, yangın duvarları, basınçlandırılmış binalar ve çevre etkilerine karşı basit yalıtım sağlamak amaçlı olarak sunulmuştur.

Kara yapılarında özellikle atık su arıtma tesisleri, veri merkezleri, laboratuvar ve askeri tesisler gibi kritik altyapı ve tesislerde benzer yalıtım ihtiyaçları da karşımıza çıkmaktadır. Binaların işlevlerini yerine getirmesinde ve ekonomik ömrü boyunca amacına hizmet edebilmesinde bahsedilen yalıtımlar önemini göstermektedir.

Alınan birçok yalıtım öneminin yanı sıra kablo ve boru gibi tesisat açıklıklarının yalıtılmasında, su, kemirgen, toz, gaz ve yangın geçirimsizliğinin sağlanmasında Kablo/Boru Geçiş Sistemlerinin kanıtlanmış sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Bu çalışmada, Kablo/Boru Geçiş Sistemleri tasarıma dahil edildiğinde, daha yüksek güvenlikli projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte müteahhit çalışma saatlerinin azaltılması, detay tasarım süresi ve saha bakım sürelerinin kısalması gibi proje tasarrufları sağlandığı gösterilmiştir.

Makalenin Tamamı

2019-139

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın