İzmir’de Bir Ofis Binasının Yapı Kabuğunun Etkisinin Değerlendirilmesi

Çeşitli kaynakların azalmasına ve küresel ısınma, iklim değişikliği gibi ciddi çevresel etkilere sebep olan enerji kullanımındaki hızlı artış ile ilgili Avrupa çapında alınan önlemlerden biri “neredeyse sıfır enerji binası” dır.

Bu çalışmanın amacı pasif bir tasarım stratejisi olan bina kabuk tasarımının İzmir’deki bir ofis binasının konfor standartlarına ulaşmasındaki etkisini incelemektir.

Araştırma yöntemi, varsayımsal bir ofis binasında seçilen değişkenleri, bina enerji simülasyon programı DesignBuilder ile neredeyse sıfıra yakın bir enerji binasına ulaşmak bağlamında incelemektir. Dört farklı senaryo çalışılmıştır; cephelerin pencere-duvar oranlarının değiştirilmesi, pencere camı tipinin değiştirilmesi, opak yapı bileşenlerine yalıtım malzemesi eklenmesi ve cephelere gölgeleme elemanları eklenmesi. Son olarak, senaryolar yıllık ısıtma ve soğutma yükü analizleri ile tartışılmaktadır.

Sonuçlar, soğutma yüklerini azaltmayı hedefleyen pasif stratejilerin, İzmir’deki binanın enerji talebinde daha fazla azalmaya neden olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, neredeyse sıfır enerjiye sahip bir ofis binasına ulaşmak, değerlendirilen pasif tasarım stratejileriyle mümkün değildir; ancak binanın enerji tüketimini azaltmada önemli bir rol oynayabilmektedir.

Makalenin Tamamı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın