Isısan Klima Tesisatı Kitabı

Isısan Klima Tesisatı Kitabı iklimlendirme sektöründe projelendirme, taahhüt ve müşavirlik yapanlara yönelik hazırlanan, yenilenen ve gelişen teknolojiyle birlikte bilgileri paylaşmak ve mühendisliğe doğru adımlar atabilmek için Isısan yayınları tarafından ücret beklentisi olmadan genel kullanıma sunulmuş olup sitelerinde pdf olarak da yayınlanmaktadır. Bu doğrultuda Isısan Klima Tesisatı Kitabı özellikle makine mühendisi olmak üzere bir çok mühendis için çok önemli bir kaynaktır. Isısan Klima Tesisatı Kitabı ‘nı hazırlayan ve mühendislerin kullanımına sunan Sayın Rüknettin KÜÇÜKÇALI ve ekip arkadaşlarına teşekkür ederiz.

Isısan Klima tesisatı Kitabı öncesi Sayın Rüknettin KÜÇÜKÇALI’nın ön sözünden bir alıntı yapalım.

“Klima Tesisatı Kitabı’nın güncelleştirilmiş 3. baskısını Isısan yayınları içerisinde 18. Kitap olarak sizlere takdim ediyoruz.

Ekonomik krize rağmen, çalışmaları üç yıldır devam eden yeni Klima Tesisatı kitabını ülkemiz için faydalı işler yapmanın küçük bir parçası olarak yayımlıyoruz. Türkiye’nin herkesin işini daha iyi yapmaya çalışmasıyla gelişeceğine inanıyorum. “Taşı delen suyu kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir.” sözlerinin özellikle bugün için anlamlı bir mesaj olacağını düşünüyorum.

Binalar 50 yıl, sistemler ise 20 yıl veya daha fazla kullanılmak için yapılıyor. Enerjiyi bugün koşullarında ekonomik kullanmaktan öteye gidip, yarının koşullarında da doğru kullanmayı planlamalıyız. Klima sistemlerinin, ekonomik ömrü ve ömür boyu toplam maliyeti hesaplandığında gerçek maliyeti görülecektir.

Mimari projede güneş kesicilerin öngörülmesi, daha az ısı yayan elektrik armatürlerinin kullanılması, ısı yayan cihazların araştırılarak kullanılması binaların enerji tüketimi azaltacaktır. Isı kazancı azaltılmış binaların soğutma yükleri ve hava dolaşım sayıları da azalacağı için, ısıl konfor da artacaktır.

Ortamdaki; aşırı sıcak ya da soğuk, rutubetli ya da kuru havanın ısıl stres yarattığı, çeşitli hastalıklara hatta psikolojik sıkıntılara neden olduğu bilinmektedir. Türkiye’de tesisat mühendisleri bilinen hasta binalar yerine, konforlu ve akıllı binaların proje ve uygulamasını yurt içinde ve yurt dışında başarılı bir şekilde yapıyorlar. Aşırı karmaşık binaların işletmesi de güçlükle yapılmaktadır. Bu nedenle yapacağımız tesisat mükemmel olduğu kadar basit de olmalıdır.

Bölüm 13.6 da klimada sistem seçimini 62 kriter belirleyerek irdeledik. Her kriterin önemi ve kriterden beklenenler detaylı olarak açıklandı. Uygulanabilir klima sistemleri arasından seçilen sekiz sistemin, her kriter için değerlendirilmesi kendi içinde yapılarak sistemler karşılaştırıldı. Hiçbir sistem tüm avantajları içermez. Bina ölçeğine ve kullanma amacına, mal sahibinin isteklerine, bölge iklim koşullarına göre en uygun sistemi tesisat projecisi seçecektir. Özellike bu bölüm, konuyu tartışmaya açmak ve birlikte geliştirmek için hazırlanmıştır.
Mimari-tesisat proje koordinasyonu ise ayrı bir bölüm olarak hazırlandı.
İç hava kalitesi, yüksek yapıların klima sistemleri, lejyoner hastalığına karşı alınabilecek önlemler, hava kanalı dizaynı, duman kontrolü, ısıl konfor, temiz odalar, otomatik kontrol, klima tesisatında alınabilecek sismik önlemler özel bölümler olarak hazırlandı.

Kitap içerisinde sistem çözümleri, örnek projeler, teorik ve pratik bilgiler, klimada yenilikler, uygulanabilir klima sistemleri, sistem seçim kriterleri ve sistem karşılaştırma tabloları, diyagramlar, hesap yöntemleri, özel uygulama alanları, proje ve uygulamalarda kullanılabilecek bilgiler yer almaktadır. Teknik değerlendirmeler her zaman tartışmaya açıktır.

Kitap bu bakış açısıyla düşünmeyi engellemeden, alternatifler oluşturmak ve bilgileri paylaşmak için hazırlanmıştır.
Klima tesisatı Kitabını Prof. Dr. Ahmet Arısoy ile birlikte hazırladık. Prod. Dr. Abdurrahman Kılıç “Yangın Tesisatı ve Duman Kontrolü”, Sayın Mustafa Değirmenci ve Sayın Emre Özmen “Otomatik kontrol ve Otomasyon”, Prof. Dr. Taner Özkaynak “Temiz Odalar ve Ameliyathanelerde Klima Tesisat”, Sayın Dr. Bülent Vural “Pompalar” bölümlerini hazırladılar. Kendilerine özel olarak teşekkür ederim.

Isısan Mühendis ve teknisyenlerinin üstün çabaları ile tam bir takım çalışması yapıldı. Emre Akay, Ali Aktaş, Tarık Altınel, Mehmet Aras,Cihat Başkan, Serhat Büyükyıldız, Volkan Gerdan, Arda Günler, Toros Gül, Berk İnce, Turhan Karakaya, Mehmet Kaykı, Zahide Köse, Nurettin Küçükçalı, Feyzi Oğuz, Fatih Öner, İlhan Şen, Selman Tarmur, Arzu Tuna, Önder Yazgan, bu takımın değerli üyeleridir. Kendilerine teşekkür ederim.

Ayrıca bu kitaba katkıları bulunan Sayın Erdoğan Atakar, Zeki Aksu, Mustafa Bilge, Erdinç Boz, İsmail Can, Serper Giray Ersin Gökbudak, Tuncer Kınıklı, Celal Okutan, Değerli ortağım Gökhan Özbek, Ayhan Razgat, Baycan Sunaç, Orthan Turan, kitabın düzenlemesini yapan Hüseyin Gemici ve Edebiyat Öğretmeni Fatma Arısoy’a ve ayrıca bu kitabı okuyarak eleştirilerini bize iletme nezaketini gösterecek meslektaşlarıma teşekkür ederim.”
01.10.2001
Rüknettin KÜÇÜKÇALI
Makina Y. Mühendisi

Isısan Klima Tesisatı Kitabı

Is%C4%B1san%20Klima%20Tesisat%C4%B1

Bilgi: Isısan Klima Tesisatı Kitabı pdf formatında, Isısan tarafından yayınlanmıştır. Herhangi bir şekilde gerçek kitaptan scan edilmemiştir.

Isısan Klima Tesisatı Kitabı

İlgili Yazılar

1 Yorum

Çok faydalı bir kitap, mekanik tesisat işiyle uğraşanların elinde olması gerek. Pdf formatında yayınladığınız için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın