Isı Pompalarında Isı Geri Kazanımı, Sistem Ve Enerji Verimliliğine Etkileri

Enerji ihtiyacı gün geçtikçe bütün dünyada büyük bir hızla artmaya devam etmektedir. Giderek büyüyen ekonomiler ve bu ekonomilerdeki birçok endüstriyel üretim alanlarında enerjiye duyulan ihtiyaç artmaktadır. Enerji işletmeler için temel girdilerinden birisi durumundadır.

Günümüzde binalarda kullanılan enerjinin %70’i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılmaktadır. Akdeniz iklim kuşağında soğutma ve ısıtma yükleri birbirlerine çok yakındır.

Soğutma sistemlerinde ilk yatırım ve işletme maliyetleri yüksektir. Soğutma sistemlerinde yapılacak verimlilik artışı çalışmalarının bize geri kazanımı çok daha fazla olacaktır.

Günümüzde büyük binalarda yaz aylarında enerji tüketiminin önemli bir bölümü soğutma işleminde kullanılmaktadır. Yaz aylarında az miktarda ısıtma işlemi yapılır iken (kulanım amaçlı sıcak su üretimi v.b.), kış aylarında binada ısıtma işlemi ile birlikte bir miktarda soğutma işlemi yapılmaktadır.

Bu tür yapılarda soğutma işlemi esnasında dış ortama önemli miktarda enerji atılmaktadır. Diğer taraftan da yakıt kullanılarak ısıtma işlemi yapılmaktadır. Son yılarda geliştirilen ısı geri kazanımlı ısı pompalı cihazlarda toplam sistem EER değeri 8’in üzerine çıkabilmektedir.

Bu cihazlar binanın ihtiyacına göre soğutma işlemi yaparken atılacak olan enerjiyi öncelikli olarak ısıtma amaçlı kullanmakta (ortam ısıtması veya kullanım sıcak suyu) ve fazlasını dışarı atmaktadır.

Bu uygulamalarda kullanılan ekipmanlar kompakt, kullanıcı dostu oluşu, işletme olanakları ve mevcut sistemlere kolay adaptasyonları nedeni ile yaygın olarak kullanılabilmektedir. Bu makalemizde bu sistemlerin yapıları, kazanımları, enerji verimliliğine katkıları hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Makalenin Tamamı

2015-58

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın