Isı Kaybı Hesabı Eğitim Videosu

Tesisat.org tesisat bilgi ve haber portalı olarak mekanik tesisat ve elektrik tesisat konularında eğitim videoları hazırlamaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda hazırlanan videomuz “Isı Kaybı Hesabı”nı inceleyebilirsiniz.

Bilgi:Kanalımıza Abone olmayı unutmayalım.

TS 2164’e göre kalorifer tesisatı projelendirilmesinde kullanılacak teknik bilgi ve hesaplama yöntemleri verilmektedir. Kalorifer tesisatı projesinin temelini ısı kaybı hesapları oluşturmaktadır.

Konu ile alakalı hesaplama adımlarını ve ısı kaybı hesabı excel dosyalarını aşağıdaki makalede bulabilirsiniz.

Isı Kaybı Hesabı: Makale

Isı kaybı hesaplarını yapabilmek için binanın yapısı, konum ve kullanma amacı hakkında gereken bilgiler (vaziyet planı, kat planları, kesitler ve cephe görünüsleri) mimari projede bulunmaktadır. Bu nedenle önce mimari projeden konum ve yapı elemanları hakkındaki bilgiler alınarak ısı kaybı hesabı yapılmalıdır. Kayıp değerleri doğrultusunda ısıtılacak hacimlerde kullanılacak ısıtma elemanları seçimini ve bu ısıtma elemanlarını besleyecek olan tesisat borularının boyutlandırılmasında gerekli olan mühendislik hesapları, modüllere ayrılarak video içerisinde anlatılmıştır.

Bir binanın ısıtma yükünün hesaplanması ısıtılacak olan her oda veya hacimden ve buna bağlı olarak yapıdan olabilecek en yüksek ısı kaybının belirlenmesini öngörür. Bu hesaplama sırasında iç ortam seçilen bir sıcaklıkta kalırken, dış ortam için hesap dış iklim koşulları esas alınır. Başlıca ısı kayıpları şunlardır:

• Taşınım ve iletimle ısı geçişi nedeniyle ortamı çevreleyen duvar, pencere, tavan, döşeme ve diğer yüzeylerden olan kayıplar.
• Sızıntı kayıpları: Pencere ve kapıların çevresindeki aralıklardan veya gözenekli yapı malzemelerinden içeriye sızan veya açık pencere ve kapılardan içeriye giren dış havayı ısıtmak için gerekli enerji miktarıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın