Isı Borulu Isı Geri Kazanım Sistemini Etkileyen Faktörler

Isı boruları ilk olarak 1944 yılında kullanılmaya başlanmış ve aradan geçen yıllar boyunca kullanım alanı uzay araştırmalarından nükleer enerji santrallerine, elektronik devrelerin soğutulmasına, enjeksiyon kalıplarının soğutulmasına ve ısı geri kazanım ünitelerine kadar geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

İklimlendirme sistemlerinde iç hava koşullarının sağlanmasında sağladığı enerji tasarrufu ile alışveriş merkezleri, hastaneler ve konutlarda geniş bir kullanım alanı bulmuştur.

Bu çalışmada ısı borulu ısı geri kazanım sisteminin (IBIGKS) performansı farklı çalışma koşulları için FRİTERM AR-GE Merkezi tarafından geliştirilen “Heat Pipe” yazılımı kullanılarak araştırılmıştır.

Buharlaştırıcı ve yoğuşturucu bölümleri için üç farklı ısı değiştiricisi modeli kullanılmıştır. Isı değiştiricileri alüminyum malzemeli dalgalı kanatlı ve bakır malzemeli yivli borudur. Farklı çalışma koşulları için 2, 3 ve 4 olmak üzere üç farklı boru sıra sayısı durumunda etkenlik değerleri hesaplanmıştır. IBIGKS etkenliği üzerine en büyük etkiye sahip parametrenin hava giriş hızı olduğu tespit edilmiştir.

Makalenin Tamamı

2019-97

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın