İncirlik Hava Üssü İklimlendirilmesinde FORM İmzası

Adana ili sınırları içerisinde, şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre mesafede yer alan İncirlik Hava Üssü’nün iklimlendirme ihtiyacı FORM’un yüksek verimle çalışan CLIVET marka hava soğutmalı soğutma grupları ile sağlanıyor.

İnşasına Türkiye’nin NATO üyeliğinden bir yıl önce, 1951 yılında başlanan ve 1954 yılında kullanıma açılan üssün iklimlendirme ihtiyacı için toplam soğutma kapasitesi 3.600 kW ve toplam ısıtma kapasitesi 4.300 kW olan 12 adet hava soğutmalı CLIVET marka soğutma grubu kullanılıyor.

İklimlendirme de enerji tasarrufu, ısıtma ve soğutma özgürlüğü

1989 yılından bu yana soğutma, ısıtma, havalandırma alanında Avrupa’nın lider firmalarından olan CLIVET’in yeni Multifunction (MF) seri Soğutma grupları aynı anda bağımsız olarak soğuk ve sıcak su üretebilmektedir. Özellikle aynı anda ısıtma ve soğutmanın (dört borulu sistemin) ihtiyaç duyulduğu otel-iş merkezi uygulamaları ve endüstriyel uygulamalarda optimum çözüm sağlar.

Clivet

Clivet SPINchiller³ hava soğutmalı heat pump gruplar 30-1,400 kW soğutma kapasitesi aralığına sahiptir. Çevreci akışkan R410A kullanılmaktadır. -8 C0’e kadar (glikol takviyesi ile ) soğuk su ve 55C0 ye kadar sıcak su üretebilir. -10 C0 da ısıtma yapabilir.

Heat Pump sistemler ısıtma çalışmasında , klasik kazan sistemi ile karşılaştırıldığında, enerji tasarrufu , ortalama % 50 CO2 emisyonu, alternatif yenilenebilir kaynakların kullanılması, çalışma güvenilirliği ve düşük bakım maliyetleri sağlar. Fosil yanma olmaması ve dolayısıyla baca ihtiyacının olmaması nedeniyle, emisyonlar üzerinde periyodik kontrollerin ortadan kalkması sağlanmış olur.

4 borulu ve 2 borulu olarak sistem konfigurasyonu yapılabilmektedir. 4 borulu sistem; yıl boyunca bağımsız olarak soğuk ve sıcak su üretim imkanı sunar. Soğutma ve ısıtmanın aynı anda yapıldığı dönemlerde soğutma ve ısıtma eşanjörleri kendi içinde ısı geri kazanım yapar ve yüksek verimlilik sağlanır. 2 borulu sistem; İhtiyaca göre ya soğuk su ya da sıcak su üretir. Soğutma çalışmasında, total heat recovery sayesinde kullanım sıcak suyu veya ısıtma için sıcak su üretme imkanı vardır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın