İklimlendirilen Ortamlarda Soğuk Yüzeylerin Isıl Konfor Üzerine Etkisi

Isıl konfor, ısıl çevreden memnun olunan düşünce hali olarak tanımlanır. İklimlendirilen ortamlarda soğuk yüzeylerin varlığı, bu ortamda bulunan kişiler için ısıl konforsuzluğa neden olabilecek faktörlerden biridir.

Isıl konforu etkileyen 4 çevresel ve 2 kişisel parametreden bir tanesi olan ortam ışınım sıcaklığı, soğuk yüzeylerin varlığına bağlı olarak değişime uğrar. Ortam ışınım sıcaklığındaki değişimler ise bu hacimde bulunan kişiler için konforsuzluk hissi ile sonuçlanabilmektedir.

Bu durumun etkisinin incelenmesi amacıyla bu çalışmada, iklimlendirilen ortamlarda soğuk yüzeylerin varlığının ısıl konfor üzerine etkisi teorik ve deneysel olarak araştırılmıştır. Teorik analizlerde, vücudu 16 parçaya ayırarak inceleme yapabilen 2-noktalı Gagge modeli kullanan simülasyondan faydalanılmıştır.

Deneysel olarak yapılan incelemede ise sabit sıcaklık, nem ve hava hızına sahip iklimlendirilen bir ortamda soğuk bir yüzey oluşturulmuş ve bu soğuk yüzey nedeniyle ortamda bulunan kişilerin farklı vücut parçalarında oluşan sıcaklık asimetrisi termal kamera ile tespit edilmiştir.

Çalışmadan elde edilen sonuçlar, ortam standartlarda önerilen çevresel parametrelerde olsa bile ortam ışınım sıcaklığının değişimine neden olan soğuk kaynakların konforsuzluk oluşturabileceğini göstermesi açısından önemlidir.

Makalenin Tamamı

2017-072

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın