İki Fazlı Jeotermal Orifis

Kütle akış hızının ve iki fazlı kuyuların entalpisinin gerçek zamanlı ölçümü, jeotermal kaynak yönetiminin geliştirilmesi ve bireysel kuyu üretimlerinin izlenmesi için önemlidir.

İki fazlı kuyuların üretimini ölçmek için mevcut teknikler hem pahalıdır (ayırıcılar), veya doğruluk derecesi düşüktür (izleyici seyreltme) ya da jeotermal kuyusunun test için elektrik üretiminden ayrılarak, dışarı akıtılarak ölçülmesi gerekir.

Hem laboratuvar hem de saha testleri kullanılarak birkaç yeni gerçek zamanlı iki fazlı akış ölçüm yöntemi araştırılmaktadır. İki fazlı orifis plakası en yaygın olarak incelenen yöntemdir ve dünya çapında çeşitli jeotermal alanlarda da uygulanmıştır.

Bu çalışmada, Yeni Zelanda ve Endonezya’daki kapsamlı jeotermal saha testleri ile,iki fazlı ölçüm için bilinen korelasyonlar eşmerkezli keskin kenarlı, delikli levha kullanılarak sınanmıştır. Bu korelasyonlar nispeten karmaşıktır ve ampirik olarak türetilmiş ve kalibrasyon parametrelerini içerir.

Bu çalışmada ayrıca yüksek hassasiyete sahip yeni bir basit korelasyon da sunulmuştur. Jeotermal boru hatlarında hem düşük debide hem de kütle akış hızı ve entalpi gerçek zamanlı doğru ölçümünü sağlayan yeni bir orifis plakası tasarım ve uygulamasının sonuçları da sunulmuştur.

Makalenin Tamamı

2019-007JEO

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın