İç Ortam Hava Kalitesi İyileştirme Cihazları, Performansları

İç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesinde hava kalitesi iyileştirme cihazlarının kullanımı gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın bir uygulamadır. Özellikle son 50 yıl içinde, farklı türdeki kirleticiler için hava temizleme teknolojileri geliştirilmekte, gelişmiş ülkelerde sanayi, ticaret merkezleri ve konutlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Uzun süredir yaygın olarak kullanımlarının aksine, bu teknolojilerin kirletici giderim etkinlikleri, enerji kullanımları ve sarf malzeme üretim gereksinimlerine yönelik araştırmalar son derece sınırlıdır.

İç ortamlarda hava temizleme amacıyla kullanılan cihazlar yaygın olarak HEPA filtre, UV dezenfeksion, aktif karbon ve ozon teknolojisi ile geliştirilmiştir. Bu bildiride, farklı türdeki kirleticiler için geliştirilen hava temizleyiciler tanıtılacak, cihazların partikül madde, biyoaoerosol ve gaz kirleticilere yönelik giderim verimliliklerine yönelik literatürde yer alan çalışma sonuçları verilmiş, cihazların verimlilikleri kıyaslanmıştır.

Bu cihazların kirletici giderim verimliliklerinin yanı sıra sarf malzeme ihtiyaçları ve enerji sarfiyatları da göz önüne alınarak iç ortam temizleme amacıyla kullanımlarının genel etkinlikleri tartışılmıştır.

Son olarak hava temizleme cihazlarının iç ortam kalitesinin iyileşmesinde ve sağlık üzerine etkilerinin belirlenmesinde yapılması gereken çalışma gereksinimi ortaya konulmuştur.

Makalenin Tamamı

2017-105

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın