Hazır Meyane Üretim Sisteminde Özel Bir Granülasyon Makinesi Tasarımı

Hazır meyane üretiminin çok aşamalı yapısı, ürün geliştirme ve imalat süreçlerinde gıda mühendisliği ve teknolojisinin yanında, makine mühendisliğinde ısı transferi, akışkanlar mekaniği ve enerji bilim dallarına ait mekanizmaların da uygun bir şekilde kullanımını gerektirmektedir.

Özellikle meyane ürünlerinin 140-150 °C gibi yüksek bir sıcaklıkta kavurulması sonrasında donma sıcaklığının (~50 °C) altına düşürülerek granül formunda kesilebilmesi için gerekli olan soğutma sisteminin tasarımı, bütünü ile yukarıda belirtilen üç bilim dalını ilgilendiren teknik yöntemler üzerine kuruludur.

İmalat sürecindeki soğutma ve kesme işlemlerinin aynı fiziksel sistem üzerinde kurgulanmasına dair sektörel beklentiler, dikkatin granülasyon makineleri üzerine çevrilmesi sonucunu doğurmuştur.

Söz konusu makinenin tasarım şeması, soğutma sisteminin yapısal kısımlarının CAD ortamına şekillendirilmesinin ötesinde, soğutma sürecinin işlevsel unsurları olan soğutma tipi, soğutma suyu sıcaklığı, ürün hamuru sıcaklığı, soğutma tamburunun hızı ve meyane bileşimine bağlı termo-fiziksel özelliklerin de tasarım sürecinde göz önünde bulundurulmasını mecbur kılmaktadır.

Makalenin Tamamı

2015-34

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın