Havalandırmada Enerji Geri Kazanımı: Araştırma Ve Geliştirme

Son 30 yılda yoğunluğu giderek artan araştırmalar sonucunda, yeterli havalandırma yapılmayan hacimlerdeki uygun olmayan iç hava kalitesinin insan sağlığını etkilediği ve iç hava kalitesinin kötü olduğu sınıflarda öğrencilerin okul performansını etkileyecek sağlık sorunlarının arttığı bulunmuştur.

Bu durum, hemen hemen tüm yaşam hacimlerinde mekanik havalandırmanın uygulanması gerektiğini ve bunun önemini ortaya koymaktadır. Bina kabuklarının yalıtımı arttıkça da enerji kayıplarının ana bileşenlerinden biri, havalandırmadaki enerji kayıpları olmaktadır.

Bu nedenle ısı geri kazanımlı havalandırma teknolojisi günümüzün güncel alanlarından biridir. Bu gelişmelere paralel olarak, ısı geri kazanımlı havalandırma endüstrisi de gün geçtikçe gelişen önemli bir üretim alanıdır. Bu üretim alanının hitap ettiği pazarın iki rakamlı büyüme içinde olacağı da öngörülmektedir.

Avrupa Komisyonu, binalarda enerji tüketiminin önemli bir parçası haline gelen havalandırmada enerji tüketimini azaltmak üzere ısı geri kazanımlı havalandırma cihazlarında Ecodesign kurallarını ve Etiketleme (Labeling) uygulamasını getirmeyi planlamaktadır. Bu planlar içinde ısı geri kazanımlı havalandırma cihazlarının enerji verimlerinin 2017’de minimum %71 değerinde olması öngörülmektedir.

Bu bildiride, bina iklimlendirme sistemlerindeki ısı geri kazanımlı havalandırma uygulamasında kullanılan günümüz teknolojisi, standartları ve bu alanda yapılan araştırmalar gözden geçirilecek, özellikle levhalı eşanjörlü ve ısı tekerlekli ısı geri kazanımlı havalandırma cihazlarının performansını etkileyen parametreler değerlendirilecektir.

Makalenin Tamamı

2015-20

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın