Havadan-Havaya Split, Salon Tipi İklimlendirme Cihazlarında Enerji

Küresel ısınmanın insan konforu ve endüstri üzerinde giderek artan olumsuz etkilerinin giderek artması sonucu kapalı yaşam alanlarında iklimlendirmeye olan gereksinim de hızla artmaktadır. Özellikle mevcut yapıların büyük mekanlarında salon tipi cihazlar bu bağlamda yaygınlaşmaktadır.

Ancak Ülkemizde elektrik enerjisinin birincil enerji katsayısı, BEK (Primary Energy Factor, PEF) AB28 Ülkelerine göre %50 daha yüksek olması nedeni ile soğutma süreçlerinin de bu oranda geliştirilmeleri gerekir. Her ne kadar BEK değerinin Ülkemizde yüksek olması iklimlendirme sektörünün bir sorumluluğu değilse ki bu Ülkemizdeki elektrik enerjisinin üretimi ve dağıtımının bir sorunudur, bu alanda iklimlendirme sektörü de elinden geleni yapmalıdır.

Bu sorumluluk paylaşım bilinci doğrultusunda ve salon tipi cihazlar özelinde ısıtma ve tesir katsayılarının arttırılmasını öngören bir tasarım yol haritası tasarlanmıştır. Bu yaklaşımın temeli Termodinamiğin İkinci Yasasına Dayandırılmış ve Birinci Yasanın gösterdiği en iyi tasarım ve işletme değerleri ile örtüşmediği ve yanıltıcı sonuçlar verebildiği örnek çalışmalarla görülmüştür.

Bu çerçevede ekserji tabanlı yeni tasarım ölçütleri ortaya konmuş ve piyasadaki yerli bir üründe bu ölçütler kullanılarak yenilikçi tasarımlarla sektörün bu alanda çözüm üretebileceği ve enerji bilançomuza olumlu katkılar sağlanırken CO2 salımlarının da azaltılabileceği gösterilmiştir.

Makalenin Tamamı

2019-048

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın