Güneş Enerjisi ve Isı Pompası Destekli Bir Su Isıtma Sisteminin Simülasyonu

Uygulamada bir sistemin enerji analizini gerçekleştirmek oldukça zaman gerektiren ve maliyetli işlemlerdir. Sistemin tasarımı, testleri, üzerinde yapılan değişiklikler ve bu değişimlerin her defasında sisteme uyarlanması, maliyetli ve zaman açısından elverişsizdir.

Zaman kaybını önlemek ve maliyeti düşürmek amacıyla çoğu zaman simülasyon programlarından yararlanılır. Bu çalışmada İzmir şartları için geleneksel bir güneş enerjili su ısıtma sistemine (SDHW) ısı pompası ilave edilerek geliştirilen güneş enerjisi ve ısı pompası destekli (HP_SDHW) bir su ısıtma sistemi TRNSYS (Zaman bağlı simülasyon programı) kullanılarak modellenmiştir.

Yıl boyunca, her iki sisteme ait sıcaklık değişimleri, güneşten sağlanan enerji miktarları, toplam yükteki güneşin etkisi (güneş fraksiyonu), tank içerisinde mevcut yardımcı ısıtıcıların harcadığı enerjiler, yıl boyunca toplam harcanan enerji tüketim miktarları hesaplanmış ve her iki sistemin performansları karşılaştırılmıştır.

Yıllık analiz sonucunda, HP_SDHW sisteminin, geleneksel SDHW sistemine göre %38 daha az elektrik tükettiği tespit edilmiştir. Suyu ısıtmak için harcanan toplam enerjiye güneş enerjisinin katkısının (güneş fraksiyonu) HP_SDHW sistemi için %75, SDHW sistemi için ise daha düşük (%60) olduğu tespit edilmiştir.

Makalenin Tamamı

2017-059

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın