Güneş Enerjisi Kaynaklı Absorbsiyonlu Isı Pompasının Performansı

Yapıların ısıtma soğutma ihtiyaçlarının karşılanmasında temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tercih edilmesi, enerji kullanımına bağlı sorunlar ile paralel oranda artış göstermektedir.

Güneş enerjisi kaynaklı ısı pompası sistemleri bu sorunların çözümünde önemli bir alternatif oluşturmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde dört farklı derece gün bölgesinde yer alan illerimiz, İzmir, İstanbul, Ankara ve Erzurum’da yer alan örnek bir ofis binası için yıl boyu ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacının güneş enerjisi ile karşılanması incelenmiştir.

Ayrıca, sistemde güneş enerjisi kullanımına bağlı CO2 salınımdaki azalma ve ekonomik tasarruf miktarları hesaplanmıştır. 120 m2 taban alanına sahip örnek yapının altı kişi tarafından kullanıldığı ön görülerek, yapının ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyu ihtiyacının karşılanmasında, güneş enerjisi kaynaklı, LiCl-Su eriyikli absorbsiyonlu ısı pompası sistemi kullanılmıştır.

Çalışmada simülasyon işlemleri TRNSYS programında oluşturulan ClimateWell-Solar Cooling v1.1 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda farklı illerde yer alan yapıların yıl boyu soğutma ihtiyacının %80’inden, sıcak kullanım suyu ihtiyacının %90’ından, ısıtma ihtiyacının ise yarısından fazlasının güneş enerjisi ile karşılanabildiği görülmüştür.

Güneş enerjisi kullanımına bağlı CO2 salınımdaki yıllık toplam azalma miktarlarının 19 ilâ 24 ton arasında değiştiği, bu nedenle güneş enerjisi kaynaklı sistemin çevresel açıdan da önemli faydalar sağlayacağı sonucuna varılmıştır.

Temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklı ısıtma-soğutma sistemlerinin tasarım ve uygulama aşamasında gerekli hesaplamaların doğru bir şekilde yapılması için simülasyon tekniklerinin kullanımının önemli faydalar sağlayacağı, bu sayede gelecekte daha uygulanabilir ve sürdürülebilir sistemlerin projelendirilmesi ve hayata geçirilmesinin mümkün olacağı düşünülmektedir.

Makalenin Tamamı

2017-058

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın