Gövde Boru Tipi Isı Değiştiricisinin Comsol Multiphysicsde Modellenmesi

Çalışmamızda parabolik oluklu güneş kolektörü (PTSC) ile organik Rankine çevriminin hibrit olarak çalıştığı sistemin bileşenleri arasında yer alan gövde – boru tipi ısı değiştiricisinin COMSOL Multiphysics® programında katı modeli oluşturulmuş, gerekli sınır şartları aynı programa girilerek çoklu fizik (ısı transferi ve akışkanlar mekaniği) modellemesi yapılmıştır.

Bu modelleme sonucunda programa girilen şartlar için ısı değiştiricisine ait sıcaklık, ve hız dağılımları nümerik olarak bulunmuştur.

Ayrıca oluşturulan bu model üzerinde gövde tarafı akışkan debisi değiştirilerek hız, ve sıcaklık dağılımları karşılaştırmalı olarak verilmiş; bunun yanında gövde tarafı akışkan debisi değiştirilerek ısı transferi, ekserji verimi ve ısı değiştiricisi etkenliğine olan etkisi de incelenmiştir.

Bu çalışmanın sonucunda gövde tarafı akışkanın kütlesel debisinin 27,5 kg/s’den 127,5 kg/s’ye artmasıyla ısı değiştiricisi boyunca sıcaklık farkının azaldığı görülmüş; akışkan hızının arttığı tespit edilmiştir.

Öte yandan gövde tarafı akışkan debisinin arttırılması ile ısı transferi ve ekserji verimi artarken; ısı değiştiricisi etkinliğinin azaldığı tespit edilmiştir.

Bu çalışmanın amacı mevcut olarak bulunan ısı değiştiricisinin ısı transferi miktarını arttırarak ve basınç düşümünü azaltarak ısı değiştiricisinin performansını arttırmak ve ısı değiştiricilerinin tasarımı ve modellemesi üzerine çalışan araştırmacılara yol göstermektir.

Makalenin Tamamı

2017-101

İlgili Yazılar

3 yorum

Merhaba arkadaşlar,
Pdflerde aşağıdaki hatayı alan tek ben miyim? Son 1 haftadır görüntüleyemıyorum pdfleri.

Teşekkürler

PDF.js sürüm 1.1.1 (yapı: a1e0859)
İleti: Unexpected server response (0) while retrieving PDF “https://dl.dropboxusercontent.com/s/np82r1jlav44yb3/2017-101.pdf”.

Tesisat  -  1 Ocak 2020 / 16:50

İsmet Bey merhaba,
Makale görüntüleniyor herhangi bir sıkıntı şuan için gözükmüyor. Eğer benzer sorun devam ediyorsa verdiğiniz pdf linkini tarayıcınız ile açmayı deneyiniz. İyi günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın