Gıda Sanayindeki Hijyenik Öncelikler

Gıda güvenliği; bir gıdanın üretildiği andan tüketildiği ana kadar geçen tüm süreçlerde insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde korunması için alınması gereken önlemler bütünü olarak tanımlanmaktadır.

Dolayısıyla, gıda güvenliğinin sağlanması için yalnızca üretim alanına ve üretim protokollerine odaklanmak hatalı bir yaklaşımdır. Konunun işletme tasarımı, ekipman ve üretim modeli seçimi, hammadde ve yardımcı madde/elemanların hijyenik yeterlilikleri, depolama, satışa sunma koşulları ve atık yönetimi gibi tüm yönleriyle ele alınması gerekmektedir.

İşletmelerin yerleşimi sırasında basit ancak gıda güvenliği açısından önem taşıyan bazı noktaların sıklıkla göz ardı edildiği görülmektedir.

Basit bazı önlemler gıda güvenliği zincirinin halkalarının tamamlanmasında etkili olabilmektedir. Bu makale kapsamında, bir gıda işletmesinin yerleşim planlaması yapılırken dikkate alınması gereken önlemler kısaca ele alınmaktadır.

Ayrıca, gıda güvenliği konusunda son yıllarda giderek artan bir önem kazanan gıda savunması ve biyoterörizm konularına da kısaca değinilmektedir.

Makalenin Tamamı

2015-49

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın