Gaz Motoru Tahrikli Kojenerasyon Santralinin Termoekonomik Analizi

Kaynak kullanımı, enerji yönetimi süreçlerinde değerlendirmeye alınan en önemli konulardan birisidir. Sanayi işletmelerde kaynak seçiminin doğru yapılması, enerji verimliliğinin artırılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Ülkemizde doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, sanayi kuruluşlarında elektrik ve ısı enerjisi üretimine olanak sağlayan güç teknolojilerinin kullanımına ilgi artmıştır.

Enerji üretim maliyetleri her geçen gün artış göstermektedir. Bu bağlamda doğalgaz kaynaklı enerji üretiminin ekonomikliğinin detaylı bir biçimde hesaplanması gerekmektedir. İşletmelerin enerji yönetimi bağlamında eylem planlarını geliştirmeleri gerekmektedir. Eylem planları oluşturulurken performans analizleri yapılması oldukça önem arz etmektedir.

Bu çalışmada, incelen sanayi kuruluşu bünyesinde yer alan gaz motoru tahrikli kojenerasyon sisteminin termo-ekonomik analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sistemin toplam enerji verimi %63 olarak belirlenmiştir.

Bu çalışmada, kojenerasyon sisteminin performansının talep yönetimi perspektifinde düşük olduğu tespitine varılmıştır. Bu çalışmada ayrıca enerji yönetimi bağlamında geliştirilen eylem planı ve buna bağlı uygulama sonuçları sunulmuştur.

Makalenin Tamamı

2019-051

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın