Fan-Coil Ünitesi Komponentlerinin Bütünleşik Performansı

Fan-coil üniteleri, ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sektöründe, iç mekânlarda en çok tercih edilen cihazlardır. Bu cihazlar iç mekânlarda çalıştığı için verimli ve sesiz çalışmaları büyük önem taşımaktadır.

Bu çalışmada, bir fan-coilde havanın akış yapısı deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Pazarda en sık kullanılan gizli tavan tipi bir fan-coil ünitesi üzerinde performans testleri üç farklı fan hızında uluslararası standartlara uygun tasarlanan bir test sisteminde yapılmıştır.

Hava akış simülasyonları için Flow Vision HPC sürüm 3.08 yazılımı kullanılmıştır. Testler için kullanılan fan-coil sayısal olarak analiz edilmiş, simülasyon sonuçları test sonuçları ve batarya üreticisinin verdiği veriler ile karşılaştırılarak sayısal simülasyonlar doğrulanmıştır.

Simülasyonlar ile elde edilen hız ve basınç dağılımlarından yararlanılarak, batarya yüzeyindeki akış yapısı analiz edilmiştir. Bu analizler ile batarya-fan arasındaki mesafenin batarya üzerindeki hız dağılımını etkilediği görülmüştür.

Akış analizlerinde yüksek fan hızında, diğer hızlara göre daha kritik akış olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, yüksek fan hızında, fan ve batarya arasındaki mesafeyi ile değiştirerek, batarya yüzeyinde daha homojen hava hızı dağılımı elde edile bilindiği düşünülmüştür.

Makalenin Tamamı

2017-069

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın