Esnek Kanal Bağlantısı ve Kullanım Yerleri

Esnek (flexible) hava kanalları düşük ve orta basınçta çalışan ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme, atık gaz, toz aktarma, kaynak duman tahliyesi, aşırı yoğuşma ihtimali olan sistemler, yüksek mekanik mukavemet istenilen uygulamalar ve vakum gerektiren sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu yazıda esnek hava kanalı çeşitleri ve kullanın yerleri detaylı olarak incelenmiştir.

Esnek Hava Kanalları

Alüminyum (Flexible) Hava Kanalları

Alüminyum esnek (flexible) hava kanalları, düşük ve orta basınçta çalışan ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme ve atık gaz sistemlerinde kullanılan çok amaçlı bir izolesiz (yalıtımsız) esnek (flexible) hava kanalıdır. Alüminyum malzemenin yüksek gerilimli helezon çelik tel takviyesiyle üretilmiştir. İzolesiz alüminyum esnek (flexible) hava kanalları sızdırmazdır.

Alüminyum Esnek Kanal

İzolesiz alüminyum esnek (flexible) hava kanalları, son derece yüksek esneme, bükülme ve sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir. Oval, yuvarlak ve köşe birleşme yerlerinde montajı kolaydır. Dikdörtgen kesitli esnek hava kanalı alüminyum esnek (flexible) hava kanalları ile aynı olup sadece şekil farklılığı vardır. Alüminyum esnek (flexible) hava kanallarının çap aralığı Ø52 / Ø800 mm’ dir. Çalışma sıcaklığı – 30°C / +150°C dir. Anma boyu 10 m ‘dir.

Isı İzoleli Alüminyum (Flexible) Hava Kanalları

Isı izoleli alüminyum (flexible) hava kanalları, düşük ve orta basınçta çalışan ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılmaktadır. Çok katlı laminasyonlu alüminyum malzemenin yüksek gerilimli helezon çelik tel ile takviyesiyle üretilen ısı izoleli alüminyum esnek (flexible) hava kanalları serisi, alüminyum esnek (flexible) hava kanallarının 25/50 mm kalınlığında, 16 kg/m³ yoğunluğunda cam yünü ile izole edilmesiyle üretilmiştir. İzolasyon malzemesinin üzerine alüminyum bir dış ceket, yani nem bariyeri giydirilmiştir.

Isı İzoleli Alüminyum Esnek Kanal

Isı izoleli alüminyum esnek (flexible) hava kanalları, son derece yüksek esneme, bükülme ve sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir. Oval, yuvarlak ve köşe birleşme yerlerinde montajı kolaydır. Isı izoleli alüminyum esnek (flexible) hava kanallarının ateşe karşı direnci yüksektir ve yanmaz. Herhangi bir yangın esnasında zehirli gaz çıkaracak zararlı madde içermez. Isı izoleli alüminyum esnek (flexible) hava kanallarının çap aralığı Ø52 / ☼7800 mm dir. Çalışma sıcaklığı 30°C / +150°C dir. Anma boyu 10 m’dir.

Polyester (Flexible) Hava Kanalları

İzolesiz polyester esnek (flexible) hava kanalları, düşük ve orta basınçta çalışan ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılmaktadır. Çok katlı laminasyonlu polyester malzemenin yüksek gerilimli helezon çelik tel ile takviyesiyle üretilmiştir. İzolesiz polyester esnek (flexible) hava kanalları sızdırmazdır. İzolesiz polyester esnek (flexible) hava kanalları, son derece yüksek esneme, bükülme ve sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir. Oval, yuvarlak ve köşe birleşme yerlerinde montajı kolaydır. İzolesiz polyester esnek (flexible) hava kanallarının çap aralığı Ø52 / Ø630 mm’ dir. Çalışma sıcaklığı 30°C / +120°C dir. Anma boyu 7,6 m’ dir.

İzolesiz Polyester Esnek Kanal

Isı İzoleli Polyester (Flexible) Hava Kanalları

Isı izoleli polyester esnek (flexible) hava kanalları, düşük ve orta basınçta çalışan ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılmaktadır. Çok katlı laminasyonlu polyester veya metalize polyester malzemelerin yüksek gerilimli helezon çelik tel ile takviyesiyle üretilen izolesiz polyester esnek (flexible) hava kanallarının 25/50 mm kalınlığında, 16 kg/m³ yoğunluğunda cam yünü ile izole edilmesiyle üretilmiştir. İzolasyon malzemesinin üzerine metalize polyester bir dış ceket, yani nem bariyeri giydirilmiştir.

Isı İzoleli Polyester Esnek Kanal

Isı izoleli polyester (flexible) hava kanalları, son derece yüksek esneme, bükülme ve sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir. Oval, yuvarlak ve köşe birleşme yerlerinde montajı kolaydır. Isı izoleli polyester (flexible) hava kanallarının çap aralığı Ø52 / Ø630 mm’ dir. Çalışma sıcaklığı 30°C / +120°C dir. Anma boyu 7,6 m’ dir.

Takviyeli PVC Endüstriyel Esnek (Flexible) Hava Kanalları

İzolesiz PVC (flexible) endüstriyel hava kanalları, düşük ve orta basınçta çalışan ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme ve toz aktarma sistemlerinde kullanılmaktadır. Aşırı titreşimli veya sürekli hareketlilik gerektiren sistemlerde kullanılabilir. Son derece mukavim takviyeli PVC şeritlerin yüksek gerilimli helezon çelik tel ile takviyesiyle üretilmiştir. İzolesiz PVC (flexible) endüstriyel hava kanalları sızdırmazdır.

Takviyeli Pvc Esnek Kanal

İzolesiz PVC (flexible) endüstriyel hava kanalları, son derece yüksek esneme, bükülme ve sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir. Oval, yuvarlak ve köşe birleşme yerlerinde montajı kolaydır. İzolesiz PVC (flexible) endüstriyel hava kanallarının çap aralığı Ø52 / Ø610 mm’dir. Çalışma sıcaklığı 30°C / +80°C dir. Anma boyu 6/10 m’ dir.

Isı İzoleli PVC Endüstriyel (Flexible) Hava Kanalları

Isı izoleli PVC (flexible) endüstriyel hava kanalları, düşük ve orta basınçta çalışan ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri içinde kullanılmaktadır. Aşırı titreşimli veya sürekli hareketlilik gerektiren sistemlerde kullanılabilir. Son derece mukavim takviyeli PVC şeritlerin yüksek gerilimli helezon çelik tel ile takviyesiyle üretilen PVCafs serisi izolesiz PVC (flexible) endüstriyel hava kanallarının 25/50 mm kalınlığında, 16 kg/m³ yoğunluğunda cam yünü ile izole edilmesiyle üretilmiştir. Isı izoleli PVC (flexible) endüstriyel hava kanalları sızdırmazdır. İzolasyon malzemesinin üzerine nem bariyeri giydirilmiştir.

Isı İzoleli Pvc Esnek Kanal

Isı izoleli PVC (flexible) endüstriyel hava kanalları, son derece yüksek esneme, bükülme ve sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir. Oval, yuvarlak ve köşe birleşme yerlerinde montajı kolaydır. Isı izoleli PVC (flexible) endüstriyel hava kanallarının çap aralığı Ø52 / Ø610 mm’dir. Çalışma sıcaklığı 30°C / +80°C dir. Anma boyu 6/10 m’dir.

Alüminyum, PVC Kombinasyonlu (Flexible) Hava Kanalları

Alüminyum ve PVC kombinasyonlu (flexible) hava kanalları, kaynak dumanı tahliyesi, aşırı yoğuşma ihtimali olan sistemler, yoğun kimyasal gazlı ortamlar ve yüksek mekanik mukavemet istenilen uygulamalar için kullanılmaktadır. Çok katlı laminasyonlu alüminyum malzemenin yüksek gerilimli helezon çelik tel ile takviyesiyle üretilen alüminyum (flexible) hava kanallarının üzerine sıkı bir şekilde PVC ceket giydirilmesiyle üretilmiştir. PVC ceket, mekanik mukavemeti artırmakla birlikte, bir nevi nem bariyeri özelliği de taşımaktadır. Hava sızdırmaz alüminyum ve PVC kombinasyonlu (flexible) hava kanalları, ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri için de son derece uygun ve verimlidir.

Alüminyum Pvc Esnek Kanal

Alüminyum ve PVC kombinasyonlu (flexible) hava kanalları, son derece yüksek esneme, bükülme ve sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir. Oval, yuvarlak ve köşe birleşme yerlerinde montajı kolaydır. Alüminyum ve PVC kombinasyonlu (flexible) hava kanallarının çap aralığı Ø52 / Ø800 mm’ dir. Çalışma sıcaklığı 30°C / +150°C dir. Anma boyu 10 m’ dir.

Alüminyum Yarı Esnek (Flexible) Hava Kanalları

Alüminyum yarı esnek hava kanalları, düşük ve orta basınçta çalışan hava aktarım sistemleri, atık gaz uygulamaları ve özellikle mekanik mukavemet istenilen uygulamalarda kullanılan hava kanalıdır. Safi metal alüminyum şeritlerin özel bir üretim tekniği ile büzdürülüp birbirlerine kenetlenmesiyle üretilmiştir.

Alüminyum Yarı Esnek Kanal

Alüminyum yarı esnek hava kanalları, bükülebilme, kıvrılabilme, uzama ve esneme kabiliyetine sahiptir. Oval ve yuvarlak birleşme yerlerinde montajı kolaydır. Alüminyum yarı esnek hava kanallarında kullanılan kenet sistemi “interlock” yani çiftli kenet sistemidir. ”interlock“, kenet sisteminde malzeme gerildikçe kenet sağlamlaşır. Bükülme, kıvrılma, uzama ve esneme esnasında safi metal alüminyum şeritlerin birbirlerinden ayrılması veya deformasyona uğraması söz konusu değildir. Alüminyum yarı esnek hava kanalları sızdırmaz ve yanmazdır. Alüminyum yarı esnek hava kanallarının çap aralığı Ø80 / Ø800 mm’ dir. Çalışma sıcaklığı 25°C / +250°C dir. Anma boyu 1,5 – 3 – 6 m ‘dir.

Ağır Hizmet PVC Endüstriyel (Flexible) Hava Kanalları

PVC endüstriyel (flexible) hava kanalları, yüksek hava hızı, yüksek basınç dayanımı istenilen özellikle vakum gerektiren sistemlerde kullanılmaktadır. Talaş vb. kaba partiküllerin transferinde, aşırı titreşimli ve sürekli hareketlilik gerektiren sistemlerde kullanılabilir. Son derece mukavim PVC şeritlerin yüksek gerilimli helezon çelik tel ile takviyesiyle üretilmiştir. Sızdırmazdır.

Pvc Endüstriyel Esnek Kanal

PVC endüstriyel (flexible) hava kanalları, son derece yüksek esneme, bükülme ve sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir. Oval ve yuvarlak birleşme yerlerinde montajı kolaydır. PVC endüstriyel (flexible) hava kanallarının çap aralığı Ø102 / Ø800 mm’ dir. Çalışma sıcaklığı 30°C / +80°C dir. Anma boyu 6/10 m’ dir.

Siyah-Beyaz İzolesiz Endüstriyel (Flexible) Hava Kanalları

Siyah – beyaz PVC endüstriyel (flexible) hava kanalları, hafif endüstriyel uygulamalarda düşük ve orta basınçta çalışan ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılmaktadır. Aşırı titreşimli ve sürekli hareketlilik gerektiren sistemlerde kullanılabilir. PVC şeritlerin yüksek gerilimli helezon çelik tel ile takviyesiyle üretilmiştir. Siyah PVC endüstriyel (flexible) hava kanalları sızdırmazdır.

Siyah Beyaz Esnek Kanal

Siyah – beyaz PVC endüstriyel esnek (flexible) hava kanalları, son derece yüksek esneme, bükülme ve sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir. Oval, yuvarlak ve köşe birleşme yerlerinde montajı kolaydır. Siyah – beyaz PVC endüstriyel esnek (flexible) hava kanallarının çap aralığı Ø82 / Ø203 mm’ dir. Çalışma sıcaklığı ise siyahta -30°C / +80°C, beyazda ise -20°C / +70°C dir. Anma boyu siyahta 6/10 m, beyazda ise 10 m’ dir.

Kaynak: MEGEP

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın