Enerji Etüd Ve Verimliliği Arttırıcı Proje(Vap)

İstanbul Ticaret Üniversitesinin Küçükyalı da bulunan Kampüs Binası için doğal gaz ve elektrik faturalarına göre 3 yıllık enerji tüketim değerleri ve gerekli maliyet bilgileri alınarak bu kampüsteki binaların enerji etüdü yapılmıştır.Bunun için kampüsteki binaların ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemleri ve bunlarla ile ilgili enerji tüketim değerleri incelenmiştir.

Binaların mevcut yalıtımsız durumdaki hali için ölçüm ve hesaplamalar yapılmış; daha sonra 01.04.2010 tarih 27539 sayılı RG de yayınlanan Bina Enerji Performans Yönetmeliği ve TS825 standartlına göre yalıtım yapılması önerilmiş; buna uygun olarak hesaplar yenilenmiş; kampüste revizyonla sağlanabilecek enerji tasarrufu için inceleme ve değerlendirmeler yapılmıştır.

Frekans kontrollü motorlar kullanılması, aydınlatma için enerji tasarruf sistemleri ve diğer verimlilik arttırıcı yöntemler kullanılması durumlarında yakıt ve elektrik tüketim değerleri yeniden hesaplanarak gerekli yatırım maliyetleri hesaplanmış; her iki durum için CO2 emisyon değerleri karşılaştırılmış; yıllık enerji tasarruf değerleri m2 ve m3 başına özgül değerler olarak hesaplanmış; yapılacak yatırımların basit geri ödeme süreleri ve iç-karlılık değerleri ayrıca belirlenmiş ve gerekli karşılaştırmalar yapılmıştır.

Kampüs için mevcut durumda yıllık enerji kullanımının 250 TEP`den az olduğu; fakat kapalı alanının 10.000 m2 den fazla olduğu tespit edilmiştir.

Makalenin Tamamı

2015-107

İlgili Yazılar

2 yorum

Uğur Sonar  -  9 Haziran 2021 / 13:31

Merhaba

Sunuma ulaşılamıyor. Hata veriyor. Kontrol edebilir misiniz ?

Merhabalar,
Bazı kurumların intersen server güvenlik sistemleri nedeniyle makale açılmayabiliyor. Normal şartlarda açılmaktadır. Bilgilerinize sunulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın