Elektronik Beton İzleme Sistemi ile Evin Sağlamlığını Öğrenme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Elektronik Beton İzleme Sistemi’ni 81 ilde hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bakanlık yürütmüş olduğu çalışma ile vatandaşlar, inşaatta kullanılan betonların içine konulan çipler sayesinde, satın alacakları ya da oturacakları evin sağlamlığını ‘E-Beton’dan öğrenebilecek.

İnşaatlarda kullanılan betonun kalitesini elektronik ortamda takip etme imkanı sağlayan sistem ile vatandaşın inşaatlarda kullanılan betonun kalitesi ile ilgili herhangi bir tereddütü kalmayacak.

Elektronik Beton İzleme Sistemi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yakından takip ettiği uygulamada, inşaata dökülen betondan alınan numunelere çipler yerleştirilecek. Çipler sayesinde betonun kırımının ne zaman yapıldığı, hangi kalitede döküm yapıldığı, hangi mühendis tarafından kontrol edildiği, hangi laboratuvarda beton kalitesi denetimi yapıldığı elektronik ortamda kayıt altına alınacak.

Sistem ile birlikte vatandaş parsel numarası ile oturduğu ya da almayı düşündüğü evin beton kalitesine ilişkin tüm bilgilere erişebilecek. Ayrıca geçmişte kaç kez denetlendiği ve inşaatla ilgili fotoğraflara erişim imkanı bulacak. Vatandaşlar yapılan inşaatlara ilişkin bu bilgilere erişebilecek. İnşaatın imalat aşamalarına ilişkin fotoğraflar, denetim bilgileri, müteahhitlik firması, hangi mühendis ve mimarın denetlediği ile geçmişte yaşanan sorunlara ilişkin verileri görebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı adına Aselsannet tarafından ortak yürütülen sistem Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile 25.12.2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın