Elektrikli Arabaların Aerodinamik Karakteristikleri

Elektrikli arabalar, tahrik sisteminde elektrik enerjisini kullanan araçlardır. Bir taşıt motorunun ürettiği gücün büyük bir bölümü aerodinamik kayıplar için harcanır. Harcanan bu enerjinin en aza indirilmesi için yapılan çalışmalarda ideal aerodinamik tasarımdaki araçların üretimi hedeflenmektedir.

Bu çalışmanın amacı, elektrikli araç modeli üzerindeki aerodinamik karakteristiklerin belirlenmesidir. Bu anlamda, rüzgar tüneline yerleştirilen araç çevresinde oluşacak akış ve akışa bağlı parametreler irdelenmiştir. Bu çalışma kapsamında elektrikli araç belirli ölçekte küçültülerek modellenmiştir.

Elde edilen bu model üç boyutlu yazıcı ile deneysel çalışmaya hazır hale getirilmiştir. Elektrikli araç modeli etrafındaki akış yapısını sağlamak amacıyla hazırlanan rüzgar tünelinde Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçümü (PGHÖ) deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerde, araç modelinin aerodinamik olarak incelenmesinde önem arz erden hız dağılımı ve akış ayrılması yapıları elde edilmiştir.

Ek olarak aracın nümerik modeli, ANSYS Fluent paket programı kullanılarak üç boyutlu olarak oluşturulmuştur. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemi kullanılarak oluşturulan sayısal modelden elde edilen akış profilleri ve hız haritaları PGHÖ deneylerinden elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. Yapılan bu karşılaştırma sonucunda PGHÖ deneylerinden elde edilen akış profilleri ve hız haritalarının sayısal analiz sonuçlarıyla uyum içerisinde olduğu görülmüştür.

Makalenin Tamamı

2019-075

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın