Düzlemsel Simetrik Anigenişlemelerde Çevrintili Türbülanslı Akış

Bu araştırma, iki-boyutlu, düzlemsel simetrik anigenişlemelerde, sürekli, sıkıştırılamayan, ayrımlı ve yeniden birleşmeli, karmaşık çevrintili türbülanslı akışın, iki farklı Reynolds sayıları için kapsamlı bir çalışmasının sayısal araştırma sonuçlarını takdim etmektedir.

Hibrit yöntemiyle sonlu hacim metodunu kullanarak, SIMPLE algoritmasına dayanan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.

Standart yüksek Reynolds sayılı k- türbülans modeliyle beraber, süreklilik ve momentum korunum denklemlerinin sayısal çözümleri, iteratif bir sayısal çözüm tekniğini kullanarak sağlanmıştır.

Katı cidarlar yakınında cidar fonksiyonları kullanılmıştır.

Düzlemsel simetrik anigenişlemelerde türbülanslı akış için çeşitli akış yönü kesitlerinde, yerel akış yönü hızı, türbülans kinetik enerji, türbülans kinetik enerji kaybolma miktarı, efektif viskozite profilleri, geri akışın geometrik yeri, simetri ekseni boyunca simetri ekseni üzerindeki yatay hızın değişimi, üst cidar kayma gerilmesi, üst cidar sürtünme katsayısı dağılımları ile üst cidar statik-basınç katsayısının değişimi için sayısal hesaplamalar sunulmuş ve deneysel bulgularla karşılaştırılmıştır.

Sayısal hesaplamaların sonuçları deneysel ölçümlerle genel olarak iyi uyum göstermektedir.

Makalenin Tamamı

2015-31

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın