Düz Kanatlı Borulu Bir Isı Değiştiricisinde Geometrik Parametreler

Bu çalışmada; düz kanatlı borulu bir ısı değiştiricisi kullanılarak, ısı değiştiricisi kanatçıkları arasında yer alan borunun düşey olarak değişiminin ısı transferi ve basınç düşümüne etkisi incelenmiştir.

Sayısal analizlerde; yanmış gazın arasından geçtiği iki yarım kanatçık ve borudan oluşan bir model seçilmiştir. Yanmış gazın kanatçıklar arasından geçmesi esnasındaki sıcaklık dağılımı, hız dağılımı ve basınç düşüşü değerleri bulunmuştur. Modeldeki kanatçık ortasındaki borunun düşey (y) ekseni boyunca 10 farklı değişimi ile (c1=16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 mm) ısı transferine etkisi incelenmiştir.

Seçilen model üzerinde Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizleri FLUENT paket yazılımı, modelin çizim ve ağ yapısının oluşturulması GAMBİT paket yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalarda, korunum denklemlerinin 3 boyutlu kararlı rejimdeki, laminer akış şartları dikkate alınmıştır.

Modellerde bileşik ısı transferi (hem taşınım hem de iletimin olduğu) ile çözüm yapılmıştır. Sayısal hesaplarda, boru düşey ekseninin c1 = 16 mm değerinde maksimum ısı transferi bulunmuştur. Kazanılan Net enerji miktarı c1=20 mm seviyesinde 97 mW değerine ulaşmıştır.

Makalenin Tamamı

2019-100

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın