Duvardan / Tavandan Isıtma ve Soğutma Sistemlerinde Yoğuşma

Duvardan ve tavandan ışıma ile ısıtma ve soğutma yapan sistemler; mahal yüzeylerine monte edilen ve içinde su dolaşan radyant paneller vasıtası ile mahallin ısıtılmasını veya soğutulmasını sağlarlar.

Radyant panellerle ısı transferinin %60’ı ışıma ile gerçekleşir. Isının geniş yüzeyler kullanılarak üretilmesi düşük sıcaklıkta ısıtma, yüksek sıcaklıkta serinletme imkânı sağlar. Mahalde yüksek termal konfor verimli, yenilenebilir enerjinin etkin kullanımı radyant iklimlendirme sistemlerinin tercih edilme sebebidir.

Özellikle de uygun dış ortam koşulları göz önüne alındığında ülkemizin batı ve kıyı kesimlerinde uygulamaları artmaktadır. Bu uygulamalarda iklimlendirme yapılan binanın zon olarak tanımlanan her bölümünde birbirinden bağımsız olarak sıcaklık, nem ve çiğ noktası sıcaklığı kontrolü yapılır. Yapılan uygulamalarda tasarım koşullarının bozulması ile ortaya çıkan farklı şartlarda yoğuşma olasılığı ortaya çıkabilir.

Kontrol sistemi, bu koşullar ortaya çıktığı zaman, mahallin konfor şartlarını koruyacak şekilde sistemi çalıştırması beklenir. Kontrol mekanizması sağlanmadan yapılan uygulamalarda yoğuşma sorunları ortaya çıkmaktadır. Karşılaşılan bu sorunlar, sistemin kullanımı konusunda tasarımcıların, karar vericilerin ve son kullanıcıların aklında soru işaretlerine yol açmaktadır.

Bu çalışmada radyant iklimlendirme sistemlerinin kontrolü için tasarlanan bir kontrol sistemi anlatılacak ve İzmir’de birden fazla bağımsız bölümü olan bir konutta yapılan başarılı uygulamanın sonuçları paylaşılacaktır.

Makalenin Tamamı

2019-005

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın