Dikdörtgen Tip Susturucular

Konut, endüstri ve ticari yerleşim alanlarında gerekli olan ses yalıtım konusunda en önemli başlıklardan biri de susturuculardır. Susturucular konut, ofis, fabrika endüstri tesislerinde havalandırma ve makine gürültüsünün azaltılmasını, insan sağlığı için gerekli seviyeye indirilmesini sağlamaktadır.

Burada dikdörtgen tipi susturucularda ses yutucuların kullanımı, jeneratör odası, fan ve kompresör gibi gürültülü makinelerin giriş ve çıkışlarında kullanılan bu tip susturucu sistemleri incelenecektir.

Bu tip sönümleyici susturucularda ses kaybı azaltımı; yayılan akustik enerjinin fiber veya gözenekli geçirgen bir yutucu malzemenin içinden geçen gaz partiküllerinin sürtünmesi ile ısı enerjisine çevrilmesiyle oluşurken, bunun aksine reaktif susturucularda, genellikle mevcut ses dalgalarının kaynağa doğru yansıtılarak ses azaltımı sağlanmaktadır.

Oldukça kompleks olan sönümleyici susturucuların teorileri çok eskilere dayanmaktadır. Bu anlamda dikdörtgen tip susturucuların dizayn bilgileri anlaşılabilir bir dille aktarılmaya çalışılacaktır.

Her ne kadar birçok geometrik form kullanılsa da burada ismini verdiğimiz dikdörtgen tip veya paralel yutucu (baffle) olarak adlandırılanlar üzerinde durulacaktır.

Makalenin Tamamı

2017-143

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın