Dijitalleşmenin Mekanik Tesisata Etkisi ve Geleceği

Dijitalleşme, hayatımızın her alanında olduğu gibi mekanik tesisata da olumlu etkiler yapmakta, özellikle tasarım alanında yenilikler getirmektedir. Dijitalleşmenin mekanik tesisata etkileri; Dijitalleşmeden öncesi, dijitalleşmenin başlangıcı, dijitalleşmenin ilerlemesi ve ileride mekanik tesisatın dijitalleşmesinde nelerin olabileceği üzerine dört ana başlıkta bahsedilecektir.

Tasarımcı gözü ile öncelikle tasarım ofislerinin dijitalleşmeye geçişte neler yaşadıkları, geldiği noktalar ve geleceğinin anlatılmasının yanı sıra, sahada yapılan röleve çalışmalarındaki iyileşmeler, kullanılan yeni teknolojiler (lazer nokta bulut teknolojisi, dronelar vb. gibi) de bildiride aktarılacaktır.

Tasarımcılar geçtiğimiz zaman içinde kağıt üstünde çizgilerle tasarımlarını ifade ederken daha sonraları dijitalleşmenin başında bilgisayar ortamında semboller ve bloklar kullanarak tasarımlarını gerçekleştirmeye başladılar. Günümüzde ise artık üç boyutlu ortamda, gerçekteki objelerin sanal ortamda çeşitli bilgilerle donatılmış haliyle tasarımlarını sunmakta, bir nevi inşaatı sanal ortamda gerçekleştirmektedir.

Özellikle bu sanal inşaatlarda mekanik tesisat ekipmanları ve parçaları içlerine yüklenen bilgiler sayesinde önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanında yapılan tasarımların sahada kontrollük işlerinin dijitalleşme ile birlikte ne şekilde yapıldığı ve yapılacağı, olumlu olumsuz yansımaları, geliştirilmesi gereken noktaları Proje yönetimi açısından incelenecektir.

Son bölümde ise Tasarımcıların gelişen teknolojilerden ne beklediği, daha iyi daha verimli tasarım için nelere ihtiyaç duydukları incelenecek olup belki de gelişen teknoloji sayesinde tasarımcıların elde edecekleri geri dönüş ve bildirimler sayesinde ülkemiz adına daha faydalı projlerin orataya çıkabileceğine değinilecektir.

Makalenin Tamamı

2019-111

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın