Dijital İkiz Programı İnovasyona Hız Katacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Siemens PLM Software ile üretim tesisinde bütünsel bir dijital ikiz uygulaması için iş birliğine gitti. İnovasyon ve rekabet gücünü artıracak iş birliği sayesinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii programları daha çabuk uygulanacak ve ürünler pazara daha kısa sürede çıkacak.

Sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçlarına (İHA) ve uydulara kadar pek çok entegre havacılık sisteminin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü desteğinde Türkiye’nin teknoloji merkezi olarak faaliyet gösteren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI), dijital ikiz uygulaması için Siemens PLM Software’i tercih etti. Ankara’da düzenlenen imza töreniyle Siemens’le olan iş ortaklığını 11 yıl daha uzatan TAI, Teamcenter® portföyü, NX ™ yazılımı, Simcenter ™ çözümü ve Tecnomatix® portföyü de dahil olmak üzere Siemens’in uçtan uca dijitalizasyon portföyündeki çok sayıda üründen yararlanıyor. Dijital ikiz uygulaması sayesinde karmaşık programlar daha çabuk uygulamaya alınacak, fiziksel prototip süreçlerini azalacak ve ürünlerin pazara sunulma süresini önemli ölçüde kısalacak.

siemens dijital ikiz uygulamas

TAI projeleri hızlı uygulanacak

Dijital ikiz teknolojisi, ürün geliştirme ve üretim operasyonlarında karar alma sürecinin tüm unsurlarını ayrıntılı bir şekilde anlayabilmeyi sağlıyor. Sektörde öncü olan Siemens PLM Software ile imzalanan anlaşma, mevcut TAI projelerinin hızla uygulanmasına ve ürün verilerinin güvende tutulmasına yardımcı olacak. Aynı proje üzerinde çalışan farklı ekipler aynı veri üzerinden işlem yapabilecek. Böylece tasarım ve üretim faaliyetleri eşzamanlı yürütülerek üretim hatalarının azaltılması mümkün olacak.

‘Heyecan verici fırsatlarla karşı karşıyayız’

Siemens yazılımlarını kullanarak ürünlerin dijital ikizlerini oluşturabileceklerini ve ürünlere mühendislik simülasyonları uygulayabileceklerini belirten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, “Siemens’in endüstri alanındaki altyapı birikimi sayesinde, tasarım ve üretim alanlarında verimli bir işbirliği olacağını düşünüyoruz.” dedi. Kotil şunları anlattı: “Günümüz piyasasında giderek karmaşıklaşan programlar, değişen müşteri öncelikleri, artan rekabet ve yasal gereklilikler ve benzeri zorluklar karşısında şirketimiz, inovasyonu sürdürerek başarıya ulaşabilir.

‘Rekabet gücü artacak’

İş birliği ile ilgili açıklamalar yapan Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Siemens Türkiye’nin bu topraklarda 162 yıldır yürüttüğü faaliyetlerle Türkiye’nin dijital dönüşümüne sunduğu katkının üzerinde durdu. Hüseyin Gelis sözlerine şöyle devam etti: “Bugün ülkemizde üretimin ve teknolojinin yerlileştirilmesi, ürünlerimizin katma değerinin daha da yukarıya çekilebilmesi amacıyla TAI ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinden ötürü memnuniyet duyuyoruz. Dijital İkiz teknolojimiz ile Türk Havacılık sektörünün önemli bir oyuncusu olan TAI’ye rekabet gücünü artırma konusunda destek olacağız.”

Siemens PLM Software Başkanı ve CEO’su Tony Hemmelgarn ise şöyle konuştu: “Havacılık ve savunma sanayiinin önemli oyuncularından biri olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş’nin tasarım, üretim ve sistem performansı için entegre bir dijitalizasyon portföyü çözümünün kullanılması, üretimde sistem performansının önceden test edilmesine ve doğrulanmasına yardımcı oluyor; bu da fiziksel prototip ihtiyacını azaltıyor, zamandan tasarruf etmeyi ve hataları azaltmayı sağlıyor. Optimize edilmiş bir üretim süreci, TAI’nin helikopter, İHA ve uçak sattığı müşterilerine daha yenilikçi ve sağlam çözümler sunmasına yardımcı olacak.”

Havacılık ve savunma sanayiine yönelik çözümler hakkında detaylı bilgi için: plm.automation.siemens.com/global/en/industries/aerospace-defense/. Siemens Dijital Fabrika Bölümü bünyesinde bir iş birimi olan Siemens PLM Software, endüstride dijital dönüşümü desteklemek üzere yazılım çözümleri sunan, üreticilerin inovatif çözümler oluşturmaları için yeni fırsatlar oluşturan, global anlamda lider bir yazılım çözümleri tedarikçisidir. Merkezi Plano-Teksas’ta bulunan ve dünya genelinde 140 bini aşkın müşteriye hizmet veren Siemens PLM Software; fikirlerin hayata geçirilme, ürünlerin imal edilme, mevcut ürün ve varlıkların kullanım ve anlaşılma biçimlerini dönüştürmek üzere her ölçekten işletmeye hizmet sunuyor. Siemens PLM Software ürün ve servisleri hakkında detaylı bilgi için: siemens.com/plm

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın