Çevrimsel (Run-Around) Isı Geri Kazanım Sisteminde Verim

İş Merkezi, alış-veriş merkezi, hastane ve fabrika benzeri yapılarda, iç ortama taze hava beslemesi ve iç ortamdan kirli hava atımı esnasında meydana gelen enerji kaybının, belirli bir oranda geri kazanılabilmesi amacıyla kullanılan sistemler ısı geri kazanım sistemleri olarak adlandırılır.

Giriş havasını doğalgaz veya elektrik gibi bir kaynak kullanarak tümden ısıtmak yerine atık olan ısının giriş havasını ısıtmak için kullanılması ile enerji tasarrufu sağlanır.

Çevrimsel ısı geri kazanım sistemi bu vazifeyi gören önde gelen sistemlerden birisi olup iki ortam veya ortamla çevre arasında duyulur ısı transferi gerçekleştiren ve iki ısı değiştiricisinden oluşur.

Bu çalışmada çevrimsel (run-around) ısı geri kazanım sisteminin veriminin, Eurovent SC1 şartlarında ısı değiştirirci lamel geometrisi, lamel malzemesi, boru çapı, hatve ve etilen glikol konsantrasyonu gibi tasarım parametrelerine göre değişimi FrtCoils Heat Recovery Rating/Selection® yazılımı ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar yorumlanarak Eurovent SC1 şartları altında maksimum verimin elde edildiği sistemler karşılaştırılmıştır.

Makalenin Tamamı

2019-148

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın