Büyük Yerleşkelerin Isıtma Sistemlerinde Hidrolik Balans Ve Enerji Verimliliği

Bu çalışmada bir üniversite kampüsünün belli bir bölümünü besleyen mekanik sistemin enerji etkin çözümü ele alınmış, bu tür yapılar için mevcut buharlı sistem yerine önerilen 90/70 °C sistem seçimi ile birlikte geliştirilen hidrolik dengeli mekanik sistemin performansı incelenmiştir.

Öncelikle geliştirilen hidrolik dengeli mekanik sistemin enerji verimli sistem yaklaşımıyla sağlanan enerji tasarrufu ve maliyet etkinliği değerlendirilmiştir.

Ayrıca çalışmada sistemin enerji ve ekserji analizleri yapılmış, analizlerde karşılaştırmalı sağlanan tasarruf potansiyeli, CO2 emisyon eşdeğeri dikkate alınarak hesaplanmıştır.

Çalışmada yerleşkelerde hidrolik dengeli sıcak su siteminin tercihi, enerji ve ekserji performanslarında iyileştirme oranı sırasıyla %51.47 ve % 48.55 olarak bulunmuştur.

Bununla birlikte sistemde CO2 emisyon potansiyelinde yaklaşık %61.57’lik tasarruf sağlanmıştır. Çalışmanın sonunda Mekanik sistemlerde hidrolik denge ve uygulamaları ile performans değerlendirmelerinde ekserji analizlerinin önemine ilişkin bazı önerilerde bulunulmuştur.

Makalenin Tamamı

2015-91

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın