Bursa Bilim Şenliği 2017 Başvuruları Başladı

Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği 2017, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından, Türk Hava Yolları İsim Sponsorluğunda ve BEBKA destekleri ile 4-5-6-7 Mayıs 2017 tarihlerinde TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecektir. Bursa Bilim Şenliği’nin bu yıl ki konsepti “ Enerji Verimliliği ” olarak belirlenmiştir. Bu konsept başta olmak üzere bilim ve teknoloji alanında projelerin, atölye çalışmalarının, bilim gösterilerinin ve konferansların gerçekleştirileceği Bursa Bilim Şenliği bu yıl ilk kez TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Geçtiğimiz yıl Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği kapsamında 3 günde toplamda 230.000 ziyaretçi etkinliklere katılım göstermiştir. Yapılan atölye çalışmalarında bir Türkiye rekoru kırılarak 72.882 atölye çalışması gerçekleştirilmiştir. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği 2017 içerisinde aynı anda en fazla katılım ile atölye çalışması gerçekleştirme dünya rekoru denemesi yapılacaktır.

Türk Hava Yolları Bilim Şenliği 2017

-Proje Yarışması (102.000 TL Ödüllü)
-Atölye Çalışmaları (2017 için Guinness rekorlar kitabı başvurusu yapıldı)
-Bilim Gösterileri
-Firma Simülatörleri
-Robot Şenliği
-Model Uçak Yarışması
-Bilim Konferansları etkinlikleri düzenlenecektir

Proje Yarışması

Ülkemiz genelinde düzenlenen Bursa Bilim Şenliği’17 proje yarışmasına katılacakların, çalışmalarının her aşamasında benzer şekilde davranmaları ve konulan ilkelere uymaları, her şeyden önce kendilerine kolaylık sağlayacak ve çalışmalarının en iyi şekilde değerlendirilmesini mümkün kılacaktır. Çocuk, genç ve usta mucitlere yönelik proje yarışmamızın temel amacı; bilimi sevdirmek, bu konuda bir farkındalık yaratmak, alışkanlık kazandırmak ve analitik düşünce yapısına sahip insanlar yetişmesine katkı sağlamaktır.

Bursa Bilim Şenliği’17 Proje Yarışması ana konsepti “Enerji Verimliliği ” olarak belirlenmiştir. Proje yarışmasına başvuru yapacak olan projelerin de bu konsept dahilinde çalışmalarını yürütmeleri beklenmektedir.

Proje yarışmasının amacı ülkemize bilimi sevdirmek, bu konuda bir farkındalık yaratmak, alışkanlık kazandırmak ve analitik düşünce yapısına sahip geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlayarak toplumda araştırma, buluş yapma heyecanı oluşturmaktır.

Bursa Bilim Şenliği proje yarışması kapsamında bugüne kadar toplamda 167.000 TL ödül proje sahiplerini bulmuştur. Proje finalistleri arasından bazı projeler NASA ve Microsoft gibi uluslararası kurumlar tarafından da değerlendirilmiştir.

İnsansız Hava Araçları Yarışması

Tasarla Yap Uçur adı ile gerçekleştirilen insansız hava araçları yarışmaları bu yıl Bursa Bilim Şenliği kapsamında gerçekleştirilecektir.
Tasarla Yap Uçur 2017 yarışmasında 2 kategoride yarışlar gerçekleşecektir. Bunlar sabit kanatlı ( Uçak ) İnsansız hava araçları ile döner kanatlı (Drone) kategorileridir.

Katılımcı takımlar uçuş alanı içerisinde bir hedef bölgeye hava araçlarını ulaştırmak için mücadele edeceklerdir ve kırmızı hatla çevrili olan alan üzerinde tanımlanan görevleri yapıp iniş yapacaklardır. Takımlar son görevde belirlenen alan içerisine yangın söndürme görevini de gerçekleştireceklerdir. Takımlar tanımlanan görevleri en uygun şekilde yapacak olan insansız, elektrikle çalışan, radyo kontrollü modüler bir hava aracının tasarımını imalatını yapacaktır. Amaç yüksek performanslı, dengeli bir tasarıma sahip, iyi uçuş kontrol kalitesi sağlayabilen ve üretimi kolay olan bir hava aracı tasarlamaktır.

Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışmasına Başvuru Yapmak için Online Başvuru

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın