Bir Tekstil İşletmesinin Enerji Tüketimi ve Verimlilik Analizi

Endüstride enerjinin etkin ve verimli yönetimine dayanan pek çok çalışma yapılmıştır. Enerji yönetiminin temel amacı, enerji maliyetlerini düşürürken enerji verimliliğini artırmaktır.

Bu bağlamda, ISO 50001 de dahil olmak üzere birçok model veya çalışma geliştirilmiştir. Bununla birlikte, enerji verimliliğinin sürekliliğinin sağlanması sürekli ve aşamalı ölçümlerle sağlanır.

Bu bağlamda, etkin enerji etüt çalışmaları, işletmenin enerji performansının doğrudan doğruya teşebbüs için bir hedef belirlerken tanımlanmasını sağlayacaktır.

Bu çalışma öncelikle, fiili tüketim ve üretim değerlerine dayalı olarak geliştirilen metodolojik bir yaklaşımdan oluşmaktadır. İşletmeye ait tekstil boyaları üretmektedir. İşletmenin enerji verimliliği potansiyeli iki yöntemle analiz edilmiştir.

İşletmenin enerji verimliliği performansı% 28,03, histograma bağlı etkinlik etkisi% 13,51 olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonunda, sistemin enerji çalışmalarının etkileri değerlendirilmiş ve çözümler hakkında bazı önerilerde bulunulmuştur.

Makalenin Tamamı

2019-151

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın