Binalarda Enerji Tasarrufu Sağlayan Elektrokromik Cihaz

Bu çalışmada, polianilin (PANI) organik filmler hem elektrodepozisyon hem de kimyasal oksidasyon yöntemleri ile cam kaplı ITO yüzeyleri üzerine ince film kaplamaları yapılmıştır. Elektrodepozisyon yönteminde, kaplanan filmlerin elektrokimyasal özellikleri H2SO4, HCl ve HNO3 asitleri içinde farklı oranlarda test edilmiş ve en iyi elektrokromik sonuçlar 0,1 M H2S04 çözeltisi ile kaplanmış PANI filmlerinde gözlenmiştir.

Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, PANI filmlerinin optik ve elektrokimyasal davranışları incelenmiş ve 90°C’de ısıl işleme tabi tutulan PANI filmlerinde elektrokromik özellikler için optimum sonuçlar elde edilmiştir. Aynı zamanda, elektrodepozisyon ile hazırlanan PANI filmleri, 30 dakika süreyle kimyasal banyoda tutularak kimyasal oksidasyon yöntemi ile ITO kaplı cam üzerlere kaplamak suretiyle karşılaştırılmıştır.

Son aşamada, elektrodepozisyon ve kimyasal oksidasyon yöntemleri ile hazırlanan filmlerin optik ve elektrokromik özellikleri detaylı olarak incelenmiş ve karşılaştırmıştır.

Makalenin Tamamı

2019-008

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın