Bina Isıtılmasında Havalı Güneş Kolektörü Destekli Isı Pompası

Bu çalışmada, son yıllarda nüfus artışı ve teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte birincil enerji tüketiminin artması yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi arttırmıştır. Bunlar arasında güneş enerji kaynaklı sistemler büyük bir paya sahiptir.

Bu çalışmada TÜBİTAK destekli proje kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi teknoloji fakültesinin çatısında kurulan havalı güneş kolektörü destekli ısı pompası deney düzeneğinde ısı pompası performansı incelenmiştir. Dış hava sıcaklığının düşük olduğu günlerde havalı güneş kolektöründen çıkan sıcak havanın ısı pompasının evaporatörüne verilmesinin etkileri de incelenmiştir.

Çalışmada deney setinden kaydedilen sıcaklık, basınç, debi ve elektrik tüketimi gibi parametreler ve termodinamik yöntem yardımıyla ısı pompası performansı deneysel ve teorik olarak değerlendirilmiştir. Böylece havalı güneş kolektörü destekli ısı pompası sisteminin deneysel ve sayısal olarak bina ısıtılması üzerindeki etkisi gösterilmiştir.

Selektif Yüzeyli Güneş Kolektörünün ısı pompası sistemine eklenmesi ile ITK performans katsayısı %23,5 oranında arttığı görülmüştür. Çalışma, literatürde bulunan teorik çalışmalara oranla deneysel olması ve havalı güneş kolektörünün ısı pompası ile birlikte kullanımıyla bina ısıtmasında enerji tasarrufunun oluşumunu sağlayarak literatüre katkıda bulunulacaktır.

Makalenin Tamamı

2019-025

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın