Bina Isıl Konforunda Faz Değiştiren Madde Kullanımı

Binalar, uzun ömürlü ve büyük miktarda enerji tüketiyor olmaları nedeniyle sürdürülebilir enerji çalışmalarında büyük öneme sahiptir. Bina içerisindeki ısıl konfor, kullanıcıların ihtiyaçları yanı sıra iş güvenliğini ve üretkenliğini de etkilemektedir. Bu yüzden binalardaki enerji tüketiminin %80’e varan kısmı ısıl konforun sağlanması amacıyla kullanılmaktadır.

Enerji verimliliğinin arttırılması ve bina içindeki ısıtma-soğutma yükünün azaltılması amacıyla Termal Enerji Depolama (TED) yöntemlerinden yararlanan enerji etkin bina tasarımları gittikçe önem kazanmaktadır.

TED ile ısıtma ve soğutma sistemlerinde, kısa veya uzun süreli kullanım ile hem arz-talep arasındaki fark dengelenmekte, hem de yer-zaman uyumsuzluğunu giderilmektedir. TED yöntemlerinden biri olan faz değiştiren madde (FDM) kullanımıyla ısı enerjisinin etkin kullanımı mümkün olmaktadır.

Beton harcı içerisine eklenen uygun erime/donma noktasına sahip FDM’ler sayesinde, gündüz saatlerinde bina dış cephesinin ısınmasıyla ısıl enerji depolanmakta, gece ise dış ortam sıcaklığının düşmesiyle FDM donanarak depoladığı ısıyı geri salmaktadır. Böylece güneş enerjisini pasif depolayarak, FDM’ler ısıl konforun sağlanmasına ve ısıtma soğutma yükünü azaltmaya yardımcı olmaktadırlar.

Bu çalışmanın amacı, güneş enerjisini pasif olarak depolayan FDM’li beton prefabrik panel geliştirerek inşa edilecek test kulübelerinde bina içerisindeki ısıl konfor koşullarına etkisinin deneysel olarak incelenmesidir.

Bu amaçla, Adana’da inşa edilen test kulübelerinde iç ve dış ortam sıcaklıkları, panel yüzey sıcaklıkları, ısı iletimi ve güneş ışınımı verileri ölçülmektedir. Eylül 2014 de başlanan ölçümlerden elde edilen ilk sonuçlar burada değerlendirilecektir.

Makalenin Tamamı

2015-111

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın