Baca Sistemlerinde Sekonder Klapelerin Verim Yönünden İncelenmesi

Ülkemizde önem verilen hedef konuların başında enerji verimliliği gelmektedir. Mevcutta kazan verimi hesabında önemli bir kayıp olan bacadan kaynaklı kayıpları azaltan çeşitli uygulamalar vardır. Ekonomizerler, oksijen trim kontrol sistemleri vb. kullanarak da baca kayıplarını azaltabilirsiniz.

Ama bir sistemden sürekli optimum noktasında çalışmasını sağlayarak maksimum verimi alabilirsiniz. Isı üreticilerde bacadan kaynaklı çekiş fazlalığı gereksiz yere ısınmış havayı verimli çalışmasına müsaade etmeden çekerek bacadan dışarıya atarız. Bunu önlemenin tek yolu da çekiş düzenleyici kullanmaktır.

Yanmayı bozacak şekilde aşırı çekişe müsaade etmez. Sekonder hava klapesi-çekiş düzenleyicisi- yanmanın hava çekişindeki değişmelerden etkilenmeden düzenli olmasını sağlayarak verimi arttıran bir cihazdır. Çekiş düzenleyiciler, bir diğer adıyla Sekonder klapeler ayrıca ek havanın baca içerisine girmesiyle baca gazının hızını arttırarak-yoğuşma-çiğ noktasını düşürür ve brülör çalışmadığı zamanlarda-kazanın yanmadığı ara sürelerde de havalandırma yaparak baca içindeki ıslaklığı kurutmak için kullanılır.

Yan hava kazan-baca bağlantı deliğinin üst tarafından verilir. Çalışma prensibi ise; giren yan hava miktarı giriş ağzındaki kapak (klape) ile ayarlanır ve kapağın alt tarafındaki karşı ağırlığın ayarı ile de kapak (klape) açıklığı sürekli kendini otomatik ayarlayarak istenilen basınçta çekişi sağlamaktadır.

Bu çalışmada baca hesap programına uygun baca hesabı yapılmış bir sistemin sekonder klape kullanmadan oluşan verimini ve sekonder klape kullanımından sonra oluşacak verimi kıyaslanarak amortisman hesaplamaları yapılmıştır.

Makalenin Tamamı

2019-133

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın