Baca Sistemlerinde Enerji Tasarrufu Uygulamaları

Dış ortam iç ortamdan daha soğuk olduğu müddetçe baca ve atık gaz sistemi sürekli yakıcı cihazın içinden cihaza bağlı olduğu kısımdan havayı çekmektedir; cihazın durduğu veya dinlenme de olması durumunda, doğal çekiş nedeniyle hava, yakıcı cihazın içinde bulunan sıcak su tesisatına bağlı olan eşanjörlerin üzerinden dolaşır.

Bununla beraber sürekli olarak sistemdeki sıcaklığı düşürür. Eşanjörün sıcaklığı ve odanın sıcaklığı ne kadar yüksek ise o kadar çok kayıp artacaktır. Dış ortam ne kadar soğuk ise yoğunluk farkı ile çekişi o kadar artmaktadır.

Dünya enerji kaynaklarının azalması, çevre kirliliğin ve küresel ısınmanın ‘enerji verimliliği’ konusunun ön plana çıkması ile birlikte, ülkemizde yakıtın bu kadar pahalı olduğu dönemde, atık gaz sistemlerinde bu gibi kayıpların dikkate alınması ve önlenmesi gerekmektedir.

Bu gibi kayıplar atık gazın tesisatının doğru tasarlanması ile birlikte ek ilaveler ile cihaz, yakıt ve bacanın tasarımına göre farklı yöntemler ve özel ek ekipmanlar ile sağlanabilir.

Bunun için sekonder, termik veya motorlu klape gibi cihazlarla tasarlanmış olan farklı sistemler mevcuttur. Bu çalışmada bacalarda enerji tasarrufu elde edilebilmesi için, ekonomik, kullanabilecek ekipmanların kullanım alanı, avantajları ve uygulamalar anlatılacaktır.

Makalenin Tamamı

2017-149

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın