Avrupa’da Jeotermal Çevre Risklerinin Değerlendirilmesi

Derin jeotermal enerji üretimi sürekli gelişmesine karşın, özellikle bazı bölgelerde karşılaşılan çevresel etkiler performansındaki olumsuz algı, jeotermal enerjinin yükselişini engelleyebilecek durumdadır. Bu nedenle, çevresel etki değerlendirmesi, derin jeotermal kaynakların yayılmasının ön şartıdır.

Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) kavramı, farklı enerji üretim teknolojilerinin çevresel etkilerinin yaşam döngüsü aşamaları üzerindeki – hammaddelerin çıkarılmasından üretime, nakliyeye, kullanım ve ömrünün sonuna kadar – analizine ve karşılaştırılmasına olanak sağlar.

Avrupa fonları tarafından finanse edilen ve 2018 Kasım’ında başlayan 30 ay süreli GEOENVI projesi hem karar vericiler hem de jeotermal piyasa aktörleriyle birlikte çalışmayı, çevre düzenlemeleri konusunda tavsiyelerde bulunmayı ve jeotermal paydaşların Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi metodolojisi uygulamasını desteklemeyi amaçlamaktadır.

GEOENVI projesinin amacı, çevresel kaygıları hem etkiler hem de riskler açısından cevaplamak, ilk olarak proje geliştiricilerine çevresel etkileri değerlendirmek için uyarlanmış bir metodoloji belirleyerek ve işletilen veya geliştirilmekte olan jeotermal projelerin çevresel etkilerini ve risklerini değerlendirmektir.

Proje, çevresel etkileri değerlendirmek için basitleştirilmiş YDD modellerini geliştirmeyi ve son olarak çevresel kaygılarla doğru şekilde iletişim kurmayı, karar vericilere uyumlaştırılmış Avrupa çevre düzenlemeleri hakkında önerilerde bulunmayı hedeflemektedir.

Makalenin Tamamı

2019-010JEO

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın