Avrupa ve ABD Okullarında İç Çevre Kalitesi–Öğrenci Sağlığına Etkileri

Okullar, çocuklar için evlerinden sonra gelen ikinci en önemli iç ortamlardır. Fakat okulların iç çevre kalitesinden sıklıkla ödün verilmekte; bu da çocukların sağlığı ve öğrenim çıktıları ile ilişkilendirilmektedir.

İç çevre kalitesinin yönetimi, ısıl şartların ve yeterli havalandırmanın kontrolünü kapsamaktadır. Okullardaki ısıl çevrenin kontrolü ve yeterli havalandırmanın sağlanması, semptomları ve hastalığa bağlı devamsızlığı azaltabileceği gibi performans ve öğrenmeyi de iyileştirebilir.

Havalandırma hızının düşük olması insan sağlığı ve performansı üzerindeki olumsuz etkilerin ana sebebi olan iç hava kirleticilerine maruziyeti artırabilir.

Bu yüzden, kirletici kaynak kontrolü temel strateji olmalıdır. Etkili nem kontrolü, rutubet ve küf problemlerini engelleyebilir ve öğrencilerin solunum sağlığına olumlu bir katkıda bulunabilir.

Son çalışmalar temas sıklığı yüksek yüzeylerin temizliğinin sağlık etkileriyle, özellikle, sindirim sistemi ile ilgili semptomlarla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Avrupa ve ABD okullarında yapılan çalışmalar, okullardaki iç çevre kalitesi yönetiminin potansiyel yararlarını anlamaya yardımcı olmuştur.

Etkili yönetimin ilk adımı izlemektir: Dünya Sağlık Örgütü çocukları çevresel tehlikelerden korumak için gönüllülük yaklaşımıyla yeni göstergelere dayalı olarak Parma taahhütlerini izlemek için bir anket geliştirmiştir.

Makalenin Tamamı

2015-01

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın