Aironn Bilime Katkı Koymaya Devam Ediyor

Aironn, fan mühendisliğinde bilginin üretilmesi, paylaşılması ve bilgi üretiminin desteklenmesi için tüm olanaklarını kullanıyor. Sakarya Üniversitesi’nin makine mühendisliği öğrencilerinin TÜBİTAK 2241 Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması için üzerinde çalıştıkları proje için Kocaeli tesisindeki AMCA standartlarına uygun olarak tasarlanan Fan Test Laboratuvarını öğrencilerin kullanımına sundu.

Öğrenciler geliştirdikleri proje ile ‘TÜBİTAK 2241 Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması’ Ürün Geliştirme kategorisinde birincilik ödülünü aldı.

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Büyükkaya ve proje ekibi öğrencileri, tonlarca kütleye rağmen ani manevra kabiliyetine sahip kambur balinanın yüzgecinden esinlenerek yeni nesil rüzgâr türbin kanat tasarımı geliştirdi.

Tasarımı 1 Yıl Sürdü

SAÜ Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Ümit Gedik, Ali Rıza Görüm, Lütfi Kardeş ve Furkan Çakar’ın, danışman hocaları Doç. Dr. Ekrem Büyükkaya gözetiminde geliştirdiği tüberküllü rüzgâr türbini kanat tasarım çalışmaları yaklaşık bir yıl sürdü. Proje, TÜBİTAK 2241 Yarışması Ürün Geliştirme kategorisi jüri değerlendirmesinde dört farklı kriteri başarı ile geçti.

Ürün Geliştirme kategorisinde final aşamasına kalan 32 proje arasında birinciliği elde eden öğrenciler, çalışmalarını daha iyi seviyelere getirebilmeyi hedefliyor.

Proje grubu, geliştirdikleri türbinin testlerini yapmak için kendilerine laboratuvarını açan Aironn’a teşekkür plaketi takdim etti.

aironn bilim
Aironn Hakkında
Aironn, havalandırma endüstrisinde Türk mühendisliğinin gücünü başarıyla yansıtacak üretici kuruluş olarak 2011 yılında faaliyetlerine başladı. Kurulduğu günden beri sektörde fark yaratmak isteyen Aironn, teknolojide, inovasyonda dünya standartlarını maliyet avantajı ile birleştirerek çözüm sunmayı hedefledi. “En rekabetçi enstrümanımız fiyat değil, yarattığımız farklar olmalı” bakış açısıyla güçlü bir Ar-Ge alt yapısı oluşturdu. Ar-Ge’yi evrensel bir kültür olarak ele aldı ve benimsedi. Yangın, duman ve basınçlandırma fanları, jet fanlar, metro ve tünel fanlarından sonra aksiyel fanlar, EC fanlar, sığınak havalandırma fanları, çatı ve kanal tipi fanlardan banyo fanlarına kadar, fan ürün grubunu eksiksiz hale getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın